Zamiana samochodu nie jest zbyt rozpowszechnioną procedurą w naszym kraju. W niektórych przypadkach może jednak okazać się bardzo korzystna. Przeczytaj, na czym to polega i jak sporządzić umowę zamiany samochodu. Pobierzesz także gotowy wzór takiego dokumentu do wypełnienia swoimi danymi.
Co to jest umowa zamiany samochodu?
Za pomocą takiego dokumentu jedna strona zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność pojazdu. Dla celów rejestracji umowa powinna mieć formę pisemną.
Zamiana samochodów pomiędzy osobami prywatnymi nie jest zbyt często praktykowana Polsce. Omawiana tu umowa znajduje jednak zastosowanie w komisach samochodowych. Właściciele pojazdów, którzy nie chcą samodzielnie szukać nabywcy na swoje auto, a upatrzyli sobie inne w konkretnym komisie, mogą skorzystać z opcji wymiany ze sprzedawcą.
Forma zamiany
Umowa zamiany samochodu może mieć dwie formy, czyli gotówkową lub bezgotówkową.
- Bezgotówkowa – jeśli wymianie autami nie towarzyszy dopłata pochodząca od jednego z właścicieli. Taki rodzaj wymiany może dotyczyć pojazdów o podobnej wartości i klasie.
- Gotówkowa – jeśli jedno auto ma wyższą wartość niż drugie, konieczna jest dopłata przez stronę umowy, która dysponuje tańszym z nich.
Decyzja o zamianie samochodów wiąże się z formalnościami, między innymi w wydziale komunikacji i u ubezpieczyciela. Podpisanie umowy musi zostać zgłoszone przez właścicieli w urzędzie nie później niż 30 dni po jej zawarciu. Obowiązują tutaj podobne zasady, jak przy kupnie-sprzedaży.
Niedopełnienie obowiązku wiąże się poważnymi konsekwencjami. Brak informacji o zbyciu i nabyciu pojazdu w wydziale komunikacji, skutkuje karą grzywny – tak samo jak podczas standardowej procedury sprzedaży samochodu.
Zamiana auta a polisa OC
O zamianie samochodów każdy z właścicieli musi powiadomić swoje towarzystwo ubezpieczeniowe, które obejmuje pojazd ochroną OC. Zasady są tutaj takie same jak podczas kupna-sprzedaży auta. Nie może ono pozostawać bez polisy odpowiedzialności cywilnej, a o jego zbyciu trzeba powiadomić ubezpieczyciela. Na zgłoszenie takiej transakcji każdy z kierowców ma maksymalnie 14 dni od daty podpisania umowy.
Jeśli następuje wymiana pojazdów, to OC przechodzi na nowego właściciela wraz z samochodem. Może on korzystać z niego do momentu wygaśnięcia polisy, a później musi podpisać nową umowę.
Zgłoszenie zamiany samochodów u ubezpieczyciela ma formę pisemną i powinno zawierać następujące dane:
- data zawarcia umowy zamiany pojazdów
- dane osobowe stron transakcji
- najważniejsze dane obydwu pojazdów
- koszty zamiany, czyli kto musi zapłacić podatki.
Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na problemy.
Zamiana pojazdów a kwestie podatkowe
Umowa zamiany samochodów wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności fiskalnych. Właściciele pojazdów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli są osobami fizycznymi, muszą w niektórych sytuacjach zapłacić podatek dochodowy. Natomiast zawsze dotyczy ich podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zobacz, jak wygląda ta kwestia.
Podatek dochodowy
Podatek dochodowy jest rozliczany w momencie, gdy pojazd pozostaje w posiadaniu właściciela krócej niż pół roku. Dotyczy więc głównie podatników, którzy zajmują się handlem samochodami, rzadziej osób prywatnych. Można zostać zwolnionym w tej opłaty, jeśli wartość pojazdu nie przekracza 2280 PLN.
Jeśli więc planujesz zamianę auta na inne, które chcesz użytkować, a nie sprzedać z zyskiem, to najczęściej nie musisz regulować tej opłaty.
Podatek cywilnoprawny (PCC)
Zamiana samochodów wymaga także zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość wynosi 1% wartości zamienianego przedmiotu.
Podpisując umowę zamiany samochodów, strony mogą ustalić, że poniosą taką opłatę po połowie. Dzięki temu właściciele obydwu pojazdów zostaną obciążeni równymi, „sprawiedliwymi” kosztami. Takie ustalenie trzeba jednak dodatkowo zawrzeć w umowie sporządzonej podczas transakcji.
Z podatku mogą zostać zwolnione osoby niepełnosprawne, które kupują samochód na prywatny użytek i właściciele aut o niskiej wartości, nieprzekraczającej 1000 PLN. W pozostałych przypadkach masz na uiszczenie opłaty 14 dni od momentu zawarcia umowy zamiany.
Gdzie wymienić pojazd na inny?
Zamiana samochodu nie jest zbyt często praktykowana w Polsce. Może to być jednak korzystna alternatywa dla zakupu auta za gotówkę. Jeśli więc chcesz ją przeprowadzić, warto wiedzieć, gdzie szukać takiej możliwości.
- Internetowe portale ogłoszeniowe – to najprostszy sposób na znalezienie interesującej oferty. W sieci wiele osób ogłasza chęć zamiany za pośrednictwem popularnych portali – na przykład Allegro, OtoMoto czy OLX.
- Komis samochodowy – w takich miejscach kierowcy mogą wybrać nowe auto, oddając w zamian to, który służyło im do tej pory. Procedura przebiega w tym przypadku podobnie, jak podczas zawierania umowy przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. To korzystna opcja, bo komisy mają zwykle sporą ofertę samochodów, więc można wybrać model dopasowany do swoich preferencji.
Oczywiście umowę zamiany aut można podpisać także ze znajomym, członkiem rodziny czy sąsiadem. Nie ma w tej kwestii ograniczeń. Taka procedura nie jest jednak zbyt rozpowszechniona, dlatego może nie być łatwo znaleźć wśród znajomych osoby chętnej do jej przeprowadzenia.
Pamiętaj, że zawsze warto sporządzić umowę na piśmie – dla własnego bezpieczeństwa. Sprawdź, jak wypełnić wzór takiego dokumenty, który pobierzesz z naszej strony.
Jak sporządzić umowę zamiany aut?
Na naszej stronie znajdziesz wzór umowy zamiany samochodów, który możesz pobrać w formacie PDF lub DOC. Wystarczy wypełnić go swoimi danymi. Sprawdź, jakie informację będą potrzebne.
W umowie zamiany aut trzeba zawrzeć:
- datę i miejsce zawarcia umowy,
- informacje o stronach transakcji: imiona i nazwiska, adresy, numery dokumentów tożsamości,
- dane pojazdów: numer rejestracyjny, VIN, marka, rodzaj i model,
- wartość zamienianych pojazdów,
- informację o tym, kiedy samochody zostaną przekazane stronom umowy,
- zaznaczenie, że pojazdy są własnością stron i są pozbawione wad (lub opis wad),
- oświadczenie stron, że znany jest im stan pojazdu, który mają przyjąć,
- wskazanie osób, które pokrywają koszty towarzyszące transakcji (PCC),
- wyszczególnienie, z jakimi elementami strona umowy wydaje pojazd, np. koło zapasowe, komplet kluczyków itp.,
- dane o tym, ile dana strona umowy ma dopłacić, do kiedy i w jakiej formie (w przypadku transakcji gotówkowej),
- podpisy obu stron umowy.
Co ważne, nie ma jednego obowiązującego wzoru umowy zamiany. Teoretycznie można więc nawet napisać ją odręcznie, uwzględniając powyższe dane. Najwygodniej jednak skorzystać z gotowego wzoru, który jest zgodny z przepisami i pozwala na szybkie i sprawne dokonanie zamiany.
Do zawarcia transakcji są również potrzebne dowody rejestracyjne i karty pojazdów (jeśli zostały wydane).