Grupowe ubezpieczenie zdrowotne – jak sama nazwa wskazuje – to propozycja dla określonej grupy osób. Niekiedy okazuje się ono korzystniejsze niż ubezpieczenie indywidualne. Komu przysługuje grupowa polisa? Jakie korzyści wynikają z jej wykupienia? Co trzeba wiedzieć na ten temat przed podjęciem decyzji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest grupowe ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie grupowe to gotowy produkt finansowy o określonej sumie ubezpieczenia, zakresie ochrony oraz czasie trwania umowy. Zapewnia dodatkową ochronę zdrowia m.in. poprzez darmowe wizyty u specjalistów (w wielu przypadkach bez konieczności skierowania), darmowe badania diagnostyczne czy też wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki bez długiego czasu oczekiwania na pomoc.

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne dopełnia, a czasem nawet zastępuje świadczenia w ramach NFZ. Warto podkreślić, że można z niego skorzystać za pośrednictwem pracodawcy.

Kto może liczyć na darmową opiekę zdrowotną?

Grupowa polisa skierowana jest najczęściej do większej grupy odbiorców za pośrednictwem dużych firm. Na szereg darmowych usług zatem mogą liczyć pracownicy, jeśli ich pracodawca przystąpił do jednego z dostępnych na rynku programów. Grupowym ubezpieczeniem bardzo często można objąć również bliskie osoby pracownika – współmałżonka lub dzieci.

Dostępność wielu ofert daje możliwość nabycia tego typu ubezpieczenia również małym przedsiębiorstwom – w tym posiadaczom jednoosobowej działalności gospodarczej, a także osobom wykonującym wolny zawód. Ograniczenia mogą dotyczyć wieku, a oferty różnić się wysokością składki i zakresem usług.

Dlaczego warto mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Do zalet polisy grupowej należy to, że składka ubezpieczeniowa jest odprowadzana przez pracodawcę z wynagrodzenia, więc nie trzeba pamiętać, by regularnie robić przelew. Dzięki temu, że ubezpieczenie grupowe  stworzono z myślą o większej liczby osób, jego koszt zwykle bywa stosunkowo niski. W związku z tym wystarczy niewielki nakład finansowy, by uniknąć długiego oczekiwania do specjalisty czy kolejek w przychodni albo móc skorzystać z innych usług medycznych.

Ubezpieczenie grupowe z całą pewnością będzie dobrym pomysłem dla osób, które nie posiadają żadnej innej formy ochrony na przyszłość. Jeśli więc nie podjęliśmy decyzji o nabyciu innego ubezpieczenia lub czujemy, że nasze zatrudnienie jest stabilne, ubezpieczenie grupowe może być dobrym krokiem — twierdzi Ewelina Ratajczak, ekspertka ds. ubezpieczeń z portalu rankomat.pl.

Jak można kupić grupowe ubezpieczenie zdrowotne?

Do grupowego ubezpieczenia zdrowotnego mogą najczęściej przystąpić wszyscy pracownicy danej firmy, która oferuje to rozwiązanie. Aby wykupić polisę, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek bądź zaznaczyć zgody podczas podpisywania umowy. Grupowa polisa zdrowotna w miejscu pracy trwa 12 miesięcy. Po upływie tego czasu można ją przedłużyć o kolejny rok. Przystąpienie do opisywanego rozwiązania jest wygodne i nie wymaga osobistych wizyt w instytucji ubezpieczeniowej ani poświęcania czasu, by załatwić tę sprawę przez internet.

Kto może potrzebować grupowej polisy zdrowotnej?

Dodatkowej ochrony może potrzebować każdy – zarówno pracownik dużego przedsiębiorstwa, jak i osoba zatrudniona w małej firmie. Relatywnie niski koszt pakietu grupowego i możliwość korzystania z wielu darmowych usług medycznych przyda się każdemu, kto wymaga regularnych konsultacji ze specjalistami, wykonuje pracę w szczególnych warunkach bądź ma małe dzieci – a jak wspomniano, polisą często da się objąć dzieci oraz współmałżonka.

Polisę grupową nabywa się w miejscu pracy, zatem pracownicy o długim stażu i perspektywach rozwoju w jednej firmie chętnie korzystają z tego typu rozwiązania. Dzięki temu, w razie potrzeby, nie muszą stać w kolejkach, aby dostać się do lekarza.

Grupowej polisy zdrowotnej mogą potrzebować również osoby interesujące się świadczeniami około rodzinnymi, takimi jak urodzenie dziecka czy śmierć bliskich, a także będące w średnim wieku, dla których składka z polisy indywidualnej jest zbyt wysoka. Chętnie korzystają z nich też wszyscy pracownicy chcący po prostu dodatkowo zabezpieczyć swoje życie i zdrowie za niewielkie pieniądze.

Ewelina Ratajczak, specjalistka ds. ubezpieczeń z portalu rankomat.pl, podkreśla, że ubezpieczenie grupowe musi odpowiadać potrzebom zarówno młodych pracowników, jak i tych, którzy wielkim krokiem zbliżają się do przejścia na emeryturę. W związku z tym opisywany rodzaj polisy najczęściej oferuje wsparcie finansowe pracownikowi, któremu urodzi się dziecko, a także osobie, która poważnie zachoruje lub ulegnie wypadkowi.

Ile kosztuje grupowe ubezpieczenie zdrowotne?

Wysokość składki w grupowym ubezpieczeniu zdrowotnym kształtuje się najczęściej na poziomie kilkudziesięciu, a maksymalnie kilkuset złotych. Cena polisy jest ustalana między pracodawcą zainteresowanym przyłączeniem do wybranego programu a towarzystwem ubezpieczeniowym.

Na wysokość składki wpływa m.in. zakres ochrony, liczba zatrudnionych w firmie, ich zarobki oraz wysokość sumy ubezpieczenia. Należy podkreślić, że polisa grupowa nie jest indywidualnym rozwiązaniem dla pracownika, dlatego ubezpieczyciel stara się dopasować ofertę do wszystkich potencjalnie zainteresowanych. W związku z tym cena może różnić się również w zależności od wieku pracowników i wariantu wybranego pakietu.

 

Wysokość składki miesięcznej wybranych polis grupowych
Polisa Składka miesięczna
TU Zdrowie – Polisa Zdrowie od 19 zł
Signal Iduna od 25 zł
INTER Polska – Vision

wariant podstawowy

125 zł
InterRisk – Antidotum Plus

(wariant rozszerzony)

125 zł
INTER Polska – Vision

(wariant rozszerzony)

245 zł
PZU P Plus od 61 zł

Tabela 1. Wysokość składki miesięcznej wybranych polis grupowych. Opracowanie własne.

 

Analizując wysokość miesięcznej składki wybranych polis grupowych, da się zauważyć, iż koszt jest stosunkowo niewielki. Natomiast biorąc pod uwagę fakt, że kwota jest odliczana od wynagrodzenia, to wydatek będzie praktycznie nieodczuwalny, a korzyści można wymienić całe mnóstwo.

Gdzie znaleźć ubezpieczenie zdrowotne dla osoby zatrudnionej?

Dostępność grupowych polis zdrowotnych jest naprawdę duża. Aby przystąpić do ubezpieczenia, wystarczy zaznaczyć zgody lub wypełnić odpowiedni wniosek podczas zawierania umowy bądź w trakcie jej trwania. Warunek stanowi przystąpienie do programu przez pracodawcę.

Wspomniany rodzaj ubezpieczenia można nabyć w dużych i małych firmach, a także w jednoosobowych działalnościach oraz wykonując wolny zawód.

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne - Podsumowanie

  1. Polisy grupowe mają liczne zalety; jedną z nich jest niska składka ubezpieczenia.
  2. Ubezpieczeniem grupowym zazwyczaj da się objąć najbliższych – współmałżonka i dzieci.
  3. Umowa polisy grupowej trwa 12 miesięcy, po tym okresie można ją przedłużyć.
  4. Grupowe ubezpieczenie zdrowotne stwarza możliwość darmowego korzystania z wielu usług medycznych bez oczekiwania w długich kolejkach, często bez konieczności posiadania skierowania.

Co warto wiedziećo grupowym ubezpieczeniu zdrowotnym?

Co to jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dodatkowa ochrona zdrowia i życia, do której pracownik może dobrowolnie przystąpić. Zapewnia darmowy dostęp do wielu specjalistów, badań czy szczepień bez długiego oczekiwania w kolejce.

Czy warto decydować się na grupową polisę zdrowotną?

Grupowa polisa zdrowotna ma wiele korzyści i warto z niej skorzystać m.in. ze względu na ułatwiony dostęp do pomocy medycznej. Pozwala to zaoszczędzić czas i pieniądze na prywatne wizyty u specjalistów. Koszt składki jest stosunkowo niski, a ubezpieczenie zapewnia darmowy dostęp do wielu usług. Z perspektywy pracodawcy polisa może sprawić, że pracownik, czując tego rodzaju wsparcie, będzie przywiązany do firmy i pozostanie w niej na dłużej.

Jaki jest koszt prywatnej polisy zdrowotnej?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne często jest droższe niż grupowe. Ceny zaczynają się średnio od 40 złotych, a w przypadku polisy grupowej od 10 złotych miesięcznie. Koszt różni się głównie w zależności od wybranego pakietu oraz jego zakresu. Przed zakupem warto porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Dla kogo grupowe ubezpieczenie zdrowotne to dobry pomysł?

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne przyda się każdemu, kto chce uzyskać szybszy dostęp do lekarzy i usług medycznych. Mowa tu w szczególności o osobach interesujących się świadczeniami okołorodzinnymi oraz tych, którzy za niewielkie pieniądze chcą zabezpieczyć życie i zdrowie (swoje i bliskich, np. dzieci lub współmałżonka).

Zobacz podobne artykuły

Najem krótkoterminowy mieszkania – co warto wiedzieć?
Najem krótkoterminowy mieszkania – co warto wiedzieć?

Najem krótkoterminowy mieszkania może zapewnić właścicielowi większy zysk niż wynajęcie mieszkania jednemu lokatorowi na rok...

Limity rozmiaru i wagi bagażu w popularnych liniach lotniczych
Limity rozmiaru i wagi bagażu w popularnych liniach lotniczych

Wybierając się w podróż – niezależnie od jej kierunku i długości – zabieramy ze sobą...

Sprzedaż samochodu 2023 – formalności, obowiązki, koszty
Sprzedaż samochodu 2023 – formalności, obowiązki, koszty

Wbrew pozorom, obowiązki sprzedającego auto nie ograniczają się do podpisania umowy i przekazania kluczyków nowemu...