W niektórych sytuacjach dwie podstawowe tablice rejestracyjne w pojeździe mogą okazać się niewystarczające. Należy pamiętać, że numery rejestracyjne muszą być widoczne, w przypadku samochodów – z tyłu i z przodu auta.

Jeśli coś zasłania jeden z nich, na przykład bagażnik rowerowy, trzeba zamontować dodatkową tablicę.  Wówczas można poruszać się po drogach zgodnie z przepisami. O wydanie takiego elementu możesz wnioskować w wydziale komunikacji. Sprawdź, jak to zrobić.

Znajdziesz tutaj gotowe wzory wniosku do pobrania – w wersji DOC i PDF.

Dodatkowa tablica rejestracyjna – kiedy jest potrzebna?

Trzecia tablica rejestracyjna jest niezbędna, jeśli jedna z dwóch podstawowych jest niewidoczna. Dotyczy to zwykle dołączenia do pojazdu elementów, które zasłaniają tylne blachy. Najczęściej dotyczy to pojazdów, które przewożą rowery w specjalnym bagażniku. Montaż takiej konstrukcji powoduje, że tablica jest niewidoczna. Kierowca poruszający się w taki sposób po drogach łamie przepisy.

Warto pamiętać, że tablice rejestracyjne muszą być dobrze widoczne. Dotyczy to obu elementów. Jeśli jeden z nich jest nieczytelny, niewidoczny lub go nie ma, kierujący może dostać mandat w wysokości 500 zł.

Jeśli więc chcesz zabrać ze sobą rowery przewożone na tylnym bagażniku, pamiętaj, że jesteś zobowiązany do wnioskowania o wydanie dodatkowej tablice rejestracyjnej na bagażnik rowerowy.

Oczywiście taki obowiązek dotyczy nie tylko transportowania rowerów. Do wydziału komunikacji należy udać się zawsze, jeśli jakiś element będzie przysłaniał rejestrację. Najczęściej jednak ma to miejsce właśnie w przypadku przewozu jednośladów w gotowych, przystosowanych tego bagażnikach samochodowych.

Trzecia tablica rejestracyjna – gdzie się o nią ubiegać?

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej składa się w wydziale komunikacji odpowiednim do miejsca zamieszkania wnioskującego. Może mieścić się on:

 • w urzędzie miasta,
 • w urzędzie dzielnicy (w przypadku Warszawy),
 • w starostwie powiatowym.

Najlepiej udać się tam, gdzie rejestrowałeś pojazd i wyrabiałeś dwie standardowe tablice rejestracyjne. Przed wizytą w urzędzie skompletuj potrzebne dokumenty.

Wniosek o trzecią tablicę rejestracyjną – co jeszcze trzeba złożyć?

Jeśli jest Ci potrzebna dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy, przede wszystkim musisz sporządzić wniosek o jej wydanie.

Gotowy wzór do wypełnienia pobierzesz z naszej strony – w wersji DOC lub PDF.

Oprócz wniosku do wydziału komunikacji zabierz również:

 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • dokument tożsamości – tylko do wglądu,
 • odpis z KRS lub zaświadczenie z CEiDG – jeżeli składasz wniosek w imieniu firmy,
 • potwierdzenie zawarcia polisy OC
 • dowód uiszczenia opłaty za wydanie dodatkowej tablicy.

Takie dokumenty są niezbędne, by urzędnik rozpoczął rozpatrywanie Twojego wniosku o wydanie trzeciej tablicy. Jeśli przedstawiłeś wszystko, co jest wymagane, nie powinno być żadnego problemu, aby uzyskać dodatkowe blachy.

Wniosek o wydanie trzeciej tablice rejestracyjnej – jak go wypełnić?

Wypełnianie wniosku o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej nie powinno sprawić Ci trudności. W formularzu, który pobierzesz z naszej strony, należy uzupełnić podstawowe dane właściciela pojazdu oraz samego auta, czyli:

 • Twoje imię i nazwisko,
 • Twój adres,
 • Twój PESEL lub REGON firmy
 • dane pojazdu (markę, model, rok produkcji, VIN, numer rejestracyjny).

Dodatkowo należy wskazać powód, z jakiego ubiegasz się o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Wystarczy napisać, że jest to związane z montażem bagażnika, który przysłoni tylną blachę. Nie ma potrzeby rozpisywania się na ten temat. Dla urzędników jest to tylko formalność.

We wniosku wypisujesz również załączniki, które składasz wraz z nim. Większość z nich jest już automatycznie uzupełniona. Na górze formularza należy zamieścić adres urzędu, a na dole własnoręczny podpis.

Uzupełnianie wniosku nie jest skomplikowane, a wszystkie niezbędne dane dotyczące pojazdu znajdziesz w jego dowodzie rejestracyjnym.

Ile kosztuje trzecia tablica na bagażnik rowerowy?

Wyrobienie dodatkowej tablicy kosztuje 53 złote. Jeśli podczas procedury korzystasz z pomocy pełnomocnika, należy dodatkowo zapłacić 17 złotych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zostanie nim członek Twojej rodziny. W takiej sytuacji za pełnomocnictwo nie trzeba dopłacać.

Opłatę urzędową można uiścić w kasie urzędu lub na numer rachunku bankowego. Przed wizytą w placówce upewnij się, jaka forma przekazania należności jest dopuszczalna. Sprawdzisz to najczęściej na stronie www lokalnego wydziału komunikacji.

Ile trzeba czekać na rozpatrzenie wniosku o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej?

Procedura trwa zazwyczaj nie dłużej niż 7 dni roboczych. Po odbiór tablicy udaj się z:

 • dowodem rejestracyjnym,
 • dokumentem tożsamości.

Jeśli wybierasz się na wakacje i chcesz zabrać ze sobą rowery, pamiętaj, by wnioskować o wydanie tablicy nieco wcześniej, aby nic nie pokrzyżowało Twoich planów wyjazdowych.

Co grozi za jazdą bez dodatkowej tablicy rejestracyjnej?

Kierowca, który porusza się pojazdem bez widocznych tablic (ponieważ na przykład zgubił jedną z nich lub jest ona zasłonięta bagażnikiem), naraża się na mandat w wysokości 500 zł. Należy jednak uważać także na inną kwestię.

Niektórzy kierujący, chcąc zaoszczędzić czas i wydatki, demontują tylną blachę i przenoszą ją na bagażnik rowerowy. W ten sposób pozornie poruszają się zgodnie z przepisami, bo numer rejestracyjny jest widoczny.

Trzeba jednak wiedzieć, że takie działanie jest niedopuszczalne. Nie można demontować tylnej blachy. Jeśli zasłania ją jakiś element, konieczne jest wnioskowanie o wydanie dodatkowej – trzeciej. Jeśli uprawnione służby stwierdzą, że odczepiłeś i przeniosłeś tylną tablicę samochodu, zostaniesz potraktowany tak, jakbyś poruszał się bez niej. Otrzymasz mandat 500 zł.

Podobnie karane jest samodzielne wykonanie atrapy rejestracji. Taka procedura również jest zagrożona mandatem.

Ubezpieczenie dla Twojego samochodu

Jednym z dokumentów, który trzeba przedstawić w urzędzie wraz z wnioskiem o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, jest polisa OC. Pamiętaj, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i musi nim zostać objęty każdy zarejestrowany pojazd. Nie ma znaczenia, jak często jest używany i w jakim jest stanie technicznym.

Warto jednak wiedzieć, że OC zawsze ma taki sam zakres ochrony. To znaczy, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym otrzymasz polisę z takimi samymi warunkami, ponieważ regulują je odgórne przepisy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z najtańszej możliwej opcji dostępnej na rynku dla Twojego pojazdu.

Aby taką znaleźć, warto skorzystać z kalkulatora internetowego. Zrobisz to, klikając ten link: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/. Możesz porównać nie tylko ceny OC, ale także koszt i warunki ochrony innych polis, na przykład AC i assistance. Są to bardzo przydatne ubezpieczenia, jeśli planujesz dalszy wyjazd wakacyjny lub wybierasz się za granicę

Podsumowanie

 1. Trzecia tablica rejestracyjna jest potrzebna, jeśli chcesz zamontować do swojego auta bagażnik, który przysłoni tylną blachę.
 2. Brak dodatkowej rejestracji w takiej sytuacji może Cię narazić na mandat w wysokości 500 zł.
 3. Wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej składa się w lokalnym wydziale komunikacji.
 4. Przed wyjazdem warto pomyśleć o zakupie dobrze dobranego ubezpieczenia. Oprócz obowiązkowego OC dobrym rozwiązaniem jest AC i assistance, szczególnie jeśli wybierasz się w dalszą podróż.

FAQ

Kiedy trzeba mieć trzecią tablicę rejestracyjną?

Zawsze wtedy, gdy element doczepiony do pojazdu zasłania tylne numery rejestracyjne. Najczęściej wnioskuje się o wydanie dodatkowej tablicy, planując przewóz rowerów na bagażniku umieszczanym z tyłu samochodu. Jeśli natomiast transportujesz jednoślady na przyczepce łączonej z samochodem z pomocą haka, nie musisz mieć dodatkowej blachy.

Czy można przenieść tylną tablicę auta na bagażnik rowerowy?

Nie można tego robić. Jeśli zostanie to zauważone przez służby (np. policję), otrzymasz mandat. Zostaniesz potraktowany tak, jakbyś nie miał wymaganych tablic rejestracyjnych. Jedyną legalną opcją jest wnioskowanie o dodatkowy element.

Ile czeka się na wydanie dodatkowej tablicy?

Procedura zwykle trwa 7 dni roboczych. Warto zaplanować ją wcześniej, aby brak tablicy nie utrudnił wyjazdu wakacyjnego.

Dokumenty do pobrania

Pobierz wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej (DOC) Pobierz dokument
Pobierz wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej (DOC) Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu
Wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu

Pojazd, którego już nie używasz i nie należy do Ciebie, musi zostać wyrejestrowany. Jak to...

Wzór wniosku zgłoszenia sprzedaży samochodu
Wzór wniosku zgłoszenia sprzedaży samochodu

Wbrew pozorom, zbycie pojazdu to nie tylko jego sprzedaż innej osobie, lecz również przekazanie go...

Upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu – wzór
Upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu – wzór

Kupujesz samochód i już wiesz, że nie znajdziesz czasu na jego rejestrację? Skorzystaj z naszego...