Wbrew pozorom, zbycie pojazdu to nie tylko jego sprzedaż innej osobie, lecz również przekazanie go w darowiźnie lub zezłomowanie. W każdej z tych sytuacji konieczne jest zgłoszenie zbycia samochodu w urzędzie. Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku.

Kto powinien zgłosić sprzedaż samochodu lub innego pojazdu?

Obowiązek zgłoszenia zbycia pojazdu spoczywa na właścicielu pojazdu. Jeśli auto stanowi przedmiot współwłasności, za zgłoszenie tego faktu odpowiadają solidarnie wszyscy współwłaściciele. W razie potrzeby przy załatwianiu formalności może pomóc również osoba trzecia. W tym ostatnim przypadku konieczne będzie jednak uiszczenie opłaty (17 zł) za złożenie pełnomocnictwa.

Ile jest czasu na zgłoszenie zbycia samochodu?

O sprzedaży samochodu musisz poinformować urząd do 30 dni kalendarzowych od dnia jego sprzedaży. Kluczowa jest tu data widniejąca na umowie kupna-sprzedaży. Chociaż mogłoby się wydawać, że to sporo czasu, to jednak nie warto zwlekać do ostatniej chwili, bo kara za spóźnienie jest surowa.

Jaka kara grozi za niezgłoszenie sprzedaży pojazdu?

Jeśli w ciągu 30 dni nie zgłosisz zbycia samochodu w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, narazisz się na przykre konsekwencje. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, zakłada za to karę finansową w wysokości od 200 do 1000 zł.

Ile kosztuje zgłoszenie sprzedaży auta?

Za złożenie zawiadomienia o sprzedaży pojazdu nic nie zapłacisz. Usługa jest bezpłatna zarówno online, jak i wtedy, gdy zdecydujesz się na załatwienie wszystkiego osobiście w urzędzie.

Jak zgłosić zbycie pojazdu krok po kroku?

Zaświadczenie o sprzedaży należy złożyć osobiście w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. W zależności od wielkości miejscowości, w której mieszkasz, będzie to starostwo powiatowe, urząd miasta lub urząd dzielnicy. Zgłoszenia zbycia pojazdu dokonasz także przez Internet na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP).

O czym pamiętać, zgłaszając zbycie pojazdu w urzędzie?

Zanim udasz się do urzędu, przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebować, czyli:

 • wypełniony druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu,
 • dowód osobisty lub paszport (albo kartę pobytu, jeśli jesteś cudzoziemcem),
 • kopię dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu.

Z kompletem powyższych dokumentów udaj się do wydziału komunikacji. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, urzędnik umieści na umowie kupna-sprzedaży czy darowizny adnotację informującą o tym, że został on zbyty. To potwierdzenie, że formalności zostały dopełnione w odpowiedni sposób.

Jak zgłosić sprzedaż samochodu przez Internet?

Do zgłoszenia zbycia pojazdu przez Internet będziesz potrzebować Profilu Zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego, które potwierdzą Twoją tożsamość. Poza tym musisz wcześniej przygotować:

 • dane osoby zbywającej pojazd,
 • skan lub zdjęcie dokumentu, który to potwierdza (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny),
 • dane pojazdu, którego dotyczy zgłoszenie (marka, model, numer VIN, numer rejestracyjny).

Jak krok po kroku zgłosić zbycie samochodu? Kieruj się poniższą instrukcją.

 1. Wejdź na stronę www.gov.pl i zaloguj się przy użyciu przycisku znajdującego się w górnym prawym rogu.
 2. Gdy znajdziesz się w serwisie Mój GOV przejdź do sekcji Usługi dla obywatela i do kategorii Kierowcy i pojazdy. Z rozwijanej listy wybierz opcję Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, a następnie kliknij w przycisk Wyślij zgłoszenie.
 3. Po przeniesieniu na stronę login.gov.pl zaloguj się przy pomocy wybranego sposobu.
 4. W usłudze mój Pojazd znajdź ten samochód, o którego zbyciu chcesz poinformować urząd. Kliknij w przycisk Zgłoś zbycie pojazdu.
 5. Uzupełnij niezbędne pola, m.in. zgodę na działanie w imieniu współwłaścicieli, dane swoje i nabywcy oraz datę zbycia samochodu.
 6. Załącz skan dokumentu potwierdzającego zbycie auta.
 7. Wybierz swój urząd, do którego powinien trafić wniosek.
 8. Sprawdź poprawność danych w gotowym formularzu i jeśli wszystko się zgadza, podpisz dokument podpisem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym oraz wyślij.
 9. Sprawdź, czy na Twojej skrzynce Gov (ePUAP) znajduje się urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Ile czasu zajmuje zgłoszenie zbycia pojazdu?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu zaczyna obowiązywać w momencie, gdy pismo trafia do urzędu. Choć to zapewnia możliwość zrobienia tego dosłownie na ostatnią chwilę, nie warto czekać, bo kolejki w urzędzie mogą skutecznie utrudnić wykonanie tego zadania.

Przyjęcie zgłoszenia może ulec wydłużeniu, jeśli urzędnik musi coś dodatkowo sprawdzić. Na załatwienie sprawy poczekasz też dłużej, jeśli zapomnisz wymaganych dokumentów i trzeba będzie je donieść.

Czy trzeba zgłosić sprzedaż pojazdu ubezpieczycielowi?

O zbyciu samochodu trzeba poinformować nie tylko wydział komunikacji, lecz również ubezpieczyciela. W tym przypadku termin jest jednak krótszy i wynosi 14 dni od sfinalizowania transakcji kupna-sprzedaży.

Co się stanie, jeśli tego nie zrobisz? Ubezpieczenie wciąż będzie przypisane do Ciebie, a nie do kolejnego właściciela. Tym samym będziesz odpowiadać za szkody spowodowane przez pojazd, który już do Ciebie nie należy, i zostaną zlikwidowane z Twojej polisy. Co więcej, ubezpieczenie odnowi się automatycznie, jeśli nowy właściciel nie wykupi własnego OC. Odpowiedzialność za zapłatę spadnie wtedy na Ciebie.

Jaka podstawa prawna precyzuje formalności związane ze sprzedażą samochodu?

Wszystkie obowiązki spoczywające na osobie, która niedawno sprzedała pojazd, są warunkowane prawnie. Przepisy związane z tym procesem znajdziesz w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450, z późn. zm.).

Zgłoszenie sprzedaży samochodu – co warto wiedzieć?

 1. Zgłosić sprzedaż samochodu w wydziale komunikacji należy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
 2. Za niezgłoszenie sprzedaży samochodu grozi kara od 200 do 1000 zł.
 3. Zbywca pojazdu powinien poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
 4. Polisę OC zbywca pojazdu ma obowiązek przekazać nabywcy używanego samochodu.

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o zgłoszenie sprzedaży samochodu

Co grozi za niezgłoszenie sprzedaży samochodu?

Za niezgłoszenie sprzedaży samochodu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży, starosta może nałożyć karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Czy nowy właściciel musi od razu przerejestrować zakupiony samochód?

Nie. Należy w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży poinformować wydział komunikacji o zmianie właściciela pojazdu. Natomiast nabywca samochodu może przerejestrować go na siebie później.

Czy zbywca pojazdu może otrzymać zwrot składki OC?

Pod warunkiem, że nabywca pojazdu zgodzi się nie kontynuować dotychczasowej polisy OC zbywcy. Wówczas poprzedni właściciel samochodu może otrzymać zwrot części składki za niewykorzystany okres ochrony.

Dokumenty do pobrania

Pobierz wzór wniosku zawiadomienia o zbyciu pojazdu (DOC) Pobierz dokument
Pobierz wzór wniosku zawiadomienia o zbyciu pojazdu (PDF) Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu
Wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu

Pojazd, którego już nie używasz i nie należy do Ciebie, musi zostać wyrejestrowany. Jak to...

Upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu – wzór
Upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu – wzór

Kupujesz samochód i już wiesz, że nie znajdziesz czasu na jego rejestrację? Skorzystaj z naszego...

Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór druku
Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór druku

Po zakupie samochodu – czy to nowego, czy też używanego – nowego właściciela czeka szereg...