Kupiłeś skuter? Pamiętaj, że masz obowiązek go przerejestrować. Musisz również wykupić polisę OC. Zaniedbanie tych kwestii może Cię narazić na poważne problemy. Zobacz, jak wygląda procedura i pobierz wzór wniosku o rejestrację skutera – gotowy do wypełnienia.

Czy skuter trzeba rejestrować?

Obowiązek rejestracji pojazdu dotyczy również skuterów – niezależnie od rodzaju ich napędu. Jeśli więc kupiłeś pojazd spalinowy lub elektryczny, czeka Cię wizyta w urzędzie.

Pamiętaj, że nazwa „skuter” dotyczy tylko konstrukcji pojazdu i nie określa dokładnie statusu jednośladu. W potocznym rozumieniu przyjmuje się, że skuter od motocykla różni się przede wszystkim rodzajem skrzyni biegów (w skuterze jest ona automatyczna, a w motocyklu manualna).

W świetle przepisów skuter może być jednak zarówno motorowerem lub motocyklem. To zależy od pojemności silnika i rodzaju napędu.

Dlatego podczas rejestracji skutera musisz podać, czy Twój pojazd, to:

motorower – jeśli ma silnik spalinowy o pojemności do 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy do 4kW oraz jego konstrukcja ogranicza maksymalną prędkość do 45 km/h,
motocykl – jeśli ma silnik spalinowy o pojemności większej niż 50 cm3.

Jakie dokumenty do rejestracji skutera kupionego w Polsce?

Aby procedura rejestracyjna mogła się odbyć, do urzędu musisz złożyć odpowiednie dokumenty. Jeśli kupiłeś skuter w Polsce, skompletuj poniższe pozycje i udaj się z nimi do wydziału komunikacji:

 • wniosek o rejestrację motoroweru – druk AO-05-01 (lub motocykla),
 • dokument potwierdzający własność skutera – to mogą być: faktura zakupu, umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny,
 • pokwitowania opłat urzędowych: opłaty rejestracyjnej, opłaty za nowe tablice rejestracyjne – jeśli będą wymieniane,
 • dowód ubezpieczenia skutera – polisa OC,
 • dla pojazdów używanych: dotychczasowy dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem o badaniu technicznym przeprowadzonym w stacji kontroli pojazdów, dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • dla skuterów nowych: potwierdzenie homologacji: świadectwo zgodności WE/świadectwo zgodności (dla homologacji krajowej) wraz z oświadczeniem zawierającym dane pojazdu niezbędne do jego rejestracji,

Dokumenty do rejestracji skutera sprowadzonego zza granicy

Jeśli rejestrujesz skuter, który kupiłeś za granicą, musisz mieć wszystkie powyższe dokumenty, a dodatkowo:

 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego uzyskane na uprawnionej stacji kontroli pojazdów – dla motorowerów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej,
 • zaświadczenie z polskiej stacji kontroli pojazdów lub z jej odpowiednika w kraju, z którego pojazd jest sprowadzony – dla motocykli używanych, pochodzących z kraju członkowskiego, wymagane jest (to może być wpis w dowodzie rejestracyjnym lub inny dokument potwierdzający badanie techniczne),
 • dokument potwierdzający brak konieczności opłacenia akcyzy.

Ile kosztuje rejestracja skutera?

Rejestracja skutera jako motoroweru ze standardową tablicą to koszt 110 zł. Jeśli był on już zarejestrowany w Polsce, opłata wyniesie 80 zł, ponieważ nie jest wymagana nowa tablica rejestracyjna.

Z kolei skutery o wyższej pojemności silnika, które są traktowane jak motocykle, wiążą się z kosztami 120 zł lub 80 zł (jeśli nowa tablica nie będzie wyrabiana).

Czy trzeba wymieniać tablice rejestracyjną?

Od pewnego czasu nie obowiązuje przymus wymiany tablic rejestracyjnych pojazdu podczas jego przerejestrowania. Dotyczy to zarówno samochodów, jak i motocykli czy skuterów. Nie ma przy tym znaczenia, z jakiego województwa i powiatu pochodzą obecne tablice.

Nawet jeśli mieszkasz w Gdańsku, a kupiłeś skuter w Rzeszowie, masz prawo zachować aktualne blachy i na nich legalnie jeździć.

Dzięki temu możesz obniżyć koszt procedury rejestracyjnej, ponieważ nie musisz płacić za wyrobienie nowych tablic.

Rejestracja skutera jako zabytku

Jeśli chcesz zarejestrować swój motocykl lub motorower jako zabytek, w urzędzie składasz dodatkowo:

 • zaświadczenie potwierdzającego zgodność pojazdu zabytkowego z warunkami technicznymi,
 • protokół oceny stanu technicznego pojazdu (tzw. biała karta) – otrzymasz go podczas badania w stacji kontroli pojazdów,
 • dokument potwierdzający, że pojazd jest zabytkowy. To mogą być: dowód wpisu pojazdu do rejestru zabytków – kopia decyzji uwierzytelniona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub urząd odpowiedzialny za rejestr zabytków, dowód wpisu do wojewódzkiej ewidencji zabytków lub dowód wpisu do inwentarza muzealiów).

Jak zarejestrować skuter – podstawowe informacje

Rejestracja skutera jest procesem, w którym pojazd jest oficjalnie wprowadzany do ruchu drogowego. Pamiętaj, że jest ona obowiązkiem każdego właściciela skutera, niezależnie od tego, czy jest to pojazd nowy, czy używany.

Masz 30 dni na rejestrację skutera od momentu jego zakupu bądź otrzymania w darowiźnie. W przypadku niewykonania tego w wyznaczonym terminie, możesz narazić się na karę.
Zarejestrować skuter mogą:

 • właściciel pojazdu,
 • wszyscy współwłaściciele (razem) lub jeden z nich jako upoważniony przedstawiciel,
 • dowolny pełnomocnik na podstawie upoważnienia,
 • właściciel firmy lub pełnomocnik – jeśli skuter jest własnością przedsiębiorstwa.

Rejestracja skutera w urzędzie

To jedna z dwóch opcji, jakie masz do wyboru. Możesz udać się osobiście do urzędu lub przeprowadzić procedurę online.
Jeśli wybierzesz pierwszą możliwość, zgłoś się do wydziału komunikacji, który znajdziesz w:

 • starostwie powiatowym,
 • urzędzie miasta,
 • urzędzie dzielnicy (tylko dla Warszawy).

Ważne! Skuter powinno się zarejestrować w miejscu zamieszkania, czyli tam, gdzie przebywasz przez większość roku. Może być ono inne niż miejsce zameldowania.

Do urzędu musisz się udać z wyżej wymienionymi dokumentami. Jednym z najważniejszych jest wniosek o rejestrację. Nie musisz sporządzać do samodzielnie. Wystarczy, że pobierzesz wzór ze strony i wypełnisz swoimi danymi.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację skutera?

Wypełnienie wniosku o rejestrację nie jest skomplikowane. Polega na podaniu najważniejszych danych dotyczących pojazdu i nowego właściciela. Najwygodniej pobrać wzór ze strony i wpisać wymagane informacje. Z takim dokumentem możesz się udać do wydziału komunikacji.

Składanie „papierowego” wniosku nie jest potrzebne, jeśli rejestrujesz skuter przez Internet.

We wniosku i rejestrację skutera muszą się znaleźć następujące dane:

 • miejscowość i data,
 • imię i nazwisko lub nazwa właściciela oraz adres właściciela,
 • ew. nr PESEL lub REGON/data urodzenia właściciela – numer REGON podaje się, gdy właścicielem pojazdu jest firma, a datę urodzenia wpisują tylko cudzoziemcy, którzy nie mają ustalonego numeru PESEL,
 • nazwa organu rejestrującego i miejscowość (czyli dane urzędu, do którego składasz wniosek),
 • dane pojazdu:
 • rodzaj pojazdu i przeznaczenie
 • marka, typ, model
 • rok produkcji numer VIN / nr nadwozia, podwozia lub ramy
 • dotychczasowy numer rejestracyjny.

Jeśli kupiłeś skuter z zagranicy dodatkowo trzeba uzupełnić:

 1. dzień sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego UE – jeśli używany skuter został sprowadzony z Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy w Polsce, a datą jego sprowadzenia jest dzień po dniu 31 grudnia 2019 r.
 2. datę nabycia pojazdu sprowadzonego z UE:
 • listę załączników,
 • oświadczenie, że podane we wniosku dane i informacje są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym,
 • podpis.

Jeżeli wnosisz o wydanie indywidualnej tablicy rejestracyjnej, powinieneś zaznaczyć to w odpowiednim polu.
Wypełnienie wniosku zajmie Ci nie więcej niż kilka minut – jeśli będziesz miał dostęp do wszystkich potrzebnych danych. Znajdziesz je w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i dokumentach dotyczących sprowadzenia skutera zza granicy (jeśli Cię to dotyczy).

Wniosek o rejestrację skutera jest identyczny, jak dla każdego innego pojazdu – samochodu, motocykla itp. W każdym przypadku obowiązuje taki sam wzór.

Rejestracja skutera przez Internet

Jeśli nie chcesz lub nie możesz udać się do wydziału komunikacji osobiście, możesz zarejestrować swój pojazd przez Internet. To również nie jest trudne i nie powinno Ci zająć zbyt dużo czasu.

Na początku sprawdź, czy Twój urząd ma elektroniczną skrzynkę podawczą. Do rejestracji pojazdu online musisz również dysponować Profilem Zaufanym (założysz go w kilka minut na stronie gov.pl). Dzięki niemu będziesz mógł stworzyć konto ESP (esp.pwpw.pl), które umożliwia przesłanie dokumentów rejestracyjnych do urzędu przez Internet. Dodasz je na stronie w formie skanów w formacie JPG albo PDF.

Jeśli urząd nie ma elektronicznej skrzynki podawczej pozostaje Ci osobista wizyta w placówce.

Rejestracja skutera z pomocą pełnomocnika

Kolejną opcją, z której możesz skorzystać jeśli nie masz możliwości osobistego odwiedzenia urzędu, jest skorzystanie z pomocy pełnomocnika. Taką osobą może zostać każdy – to nie musi być członek Twojej rodziny. Możesz upoważnić kolegę, pracownika, a nawet sąsiada.

Istotną różnicą jest to, że jeśli ustanowisz pełnomocnikiem członka rodziny, może reprezentować Cię w urzędzie bez żadnych opłat. Jeśli będzie to osoba z Tobą niespokrewniona, musisz wnieść opłatę w wysokości 17 zł.

Pełnomocnikowi wystawiasz upoważnienie, na podstawie którego może załatwić za Ciebie w urzędzie określoną sprawę – w tym przypadku rejestrację skutera.

OC dla skutera

Zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Ten obowiązek dotyczy też skuterów. Nie ma znaczenia, czy są one traktowane jako motocykle, czy motorowery. Każdy z nich musi mieć ważną polisę OC. Za jej brak można narazić się na surową karę.

Co ważne, skuter elektryczny również musi mieć OC, ponieważ jest pojazdem mechanicznym w rozumieniu Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rodzaj paliwa czy napędu nie mają znaczenia.

Ważne! Hulajnogi elektryczne nie podlegają obowiązkowi rejestracji ani nie muszą mieć OC, ponieważ nie są pojazdami mechanicznymi w rozumieniu przepisów.

Aby ubezpieczyć skuter, musisz udać się do ubezpieczyciela, agenta ubezpieczeniowego lub wejść na stronę internetową wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego lub porównywarki. Najtańszą polisę dla skutera znajdziesz w kalkulatorze na:

https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.

Będą Ci potrzebne:

 • dowód rejestracyjny,
 • dokument potwierdzający własność, jeśli skuter jest przed rejestracją.
 • dokument tożsamości,
 • pełnomocnictwo, jeśli ubezpieczasz skuter w imieniu innej osoby.

Pamiętaj, że spowodowanie wypadku skuterem bez OC rodzi poważne konsekwencje – finansowe i prawne. Nie warto ryzykować, tym bardziej że ceny polis nie są wysokie.

Bibliografia

• Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/T/D20031152L.pdf
• Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970980602/U/D19970602Lj.pdf
• Art. 73. ustawy Prawo o ruchu drogowym: Rejestracja pojazdu: https://arslege.pl/rejestracja-pojazdu/k168/a22336/
• Chcesz jeździć skuterem? Policja Mysłowice: https://myslowice.policja.gov.pl/k16/ruch-drogowy/przepisy/149223,Chcesz-jezdzic-skuterem.html
• Interpelacja nr 19703 do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w sprawie ustawowej definicji motoroweru: https://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=18E3BFC131CC098EC1257BF20042FD56&view=1t%20

Podsumowanie

 • Skuter jest objęty obowiązkiem rejestracji – tak samo, jak każdy inny pojazd mechaniczny.
 • Na zarejestrowanie skutera masz 30 dni od daty jego zakupu/otrzymania w darowiźnie.
 • Pojazd rejestrujesz w wydziale komunikacji odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania.
 • W urzędzie musisz przedstawić wymagane dokumenty, z których najważniejszy jest wiosek o zarejestrowanie pojazdu (pobierz).
 • Skuter musi mieć aktualną polisę OC. Za jej brak grozi kara finansowa.

FAQ

Czy skuter jest motocyklem czy motorowerem?

To zależy od pojemności jego silnika. Jeśli jest on mniejszy niż 50 cm³, pojazd jest traktowany jak motorower. Skutery z większymi silnikami w świetle przepisów są motocyklami – nie ma znaczenia rodzaj skrzyni biegów czy paliwa.

Jaka kara za brak OC dla skutera?

Jeśli spóźnisz się z zawarciem polisy o 3 dni, zapłacisz 280 zł, przerwa trwająca 4-14 dni skutkuje nałożeniem kary w wysokości 710 zł, natomiast brak ubezpieczenia powyżej dwóch tygodni jest zagrożony opłatą karną w wysokości 1410 zł. (dane na pierwszą połowę 2024 roku)

Czy do rejestracji skutera jest potrzebne prawo jazdy?

Nie, podobnie jak w przypadku innych pojazdów, może je zarejestrować również osoba bez uprawnień. Zostaje wówczas ich prawnym właścicielem, ale nie może się nimi poruszać po drogach publicznych. Rejestracja a uprawnienia do kierowania to dwie odrębne kwestie i nie ma pomiędzy nimi zależności.

Dokumenty do pobrania

Wniosek o rejestracje skutera - wzór doc Pobierz dokument
Wniosek o rejestracje skutera - wzór pdf Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu
Wzór wniosku o wyrejestrowanie pojazdu

Pojazd, którego już nie używasz i nie należy do Ciebie, musi zostać wyrejestrowany. Jak to...

Wzór wniosku zgłoszenia sprzedaży samochodu
Wzór wniosku zgłoszenia sprzedaży samochodu

Wbrew pozorom, zbycie pojazdu to nie tylko jego sprzedaż innej osobie, lecz również przekazanie go...

Upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu – wzór
Upoważnienie (pełnomocnictwo) do rejestracji pojazdu – wzór

Kupujesz samochód i już wiesz, że nie znajdziesz czasu na jego rejestrację? Skorzystaj z naszego...