Ze zjawiskiem najmu okazjonalnego bardzo często spotkamy się w ogłoszeniach na portalach nieruchomości. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest najem okazjonalny, co daje nam jako wynajmującym oraz jak wygląda wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego.

Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć się przy wynajmie swojego mieszkania, przyda nam się wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego, a także poprawnie skonstruowana umowa najmu mieszkania czy protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem.

Wynajem okazjonalny to szczególny rodzaj wynajmu, który w ostatnim czasie zyskuje popularność w Polsce. Ten fakt nie dziwi, gdy patrzymy na to, co dzieje się na portalach z ogłoszeniami – więcej jest ogłoszeń najmu niż wynajmu, a mieszkania, czy nawet pokoje, do wynajęcia znikają w mgnieniu oka.

W tej sytuacji właściciele nieruchomości mogą sobie pozwolić na proponowanie najemcom umów z większymi restrykcjami – np. takich, jak umowa o najem okazjonalny. Poniżej przybliżamy, czym wyróżnia się taka forma najmu oraz prezentujemy gotowy wzór zgłoszenia.

Czym jest najem okazjonalny?

Najem okazjonalny to specyficzny rodzaj umowy najmu mieszkania. Podstawowe zasady są takie same, jak przy najmie zwykłym – właściciel oddaje w użytkowanie lokal mieszkalny w zamian za ustalona wysokość czynszu. Umowa jest zawierana zwykle pisemnie na czas określony lub nieokreślony i warunkuje pewne zobowiązania wobec najemcy, jak np. dokonywanie drobnych napraw.

Najważniejszą różnicą między najmem zwykłym a okazjonalnym jest sposób zabezpieczenia wynajmującego i forma zawarcia umowy. Umowa najmu okazjonalnego poszerza prawa wynajmującego o ewentualne, dodatkowe roszczenia wobec najemcy.

Najem okazjonalny przede wszystkim zabezpiecza właściciela nieruchomości na wypadek sytuacji, gdy najemca w czasie wynajmu zalega z płatnościami czynszu i nie chce opuścić mieszkania.

W przypadku zwykłego wynajmu, w takich sytuacjach, właściciel mieszkania nie może dokonać szybkiej eksmisji lokatora. Natomiast, dzięki umowie najmu okazjonalnego, właściciel może skutecznie egzekwować swoje prawa i w razie konieczności rozpocząć działania egzekucyjne w czasie obowiązywania umowy najmu.

Możliwość skorzystania z najmu okazjonalnego ogranicza się jednak tylko do osób fizycznych. Oznacza to, że właściciele mogą wynająć lokal w trybie najmu okazjonalnego wyłącznie na cele mieszkalne, ale nie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Umowa najmu okazjonalnego może zostać zawarta na czas oznaczony, maksymalnie na 10 lat.

Jeśli zatem spełniamy to kryterium, możemy wypełnić wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego i korzystać z lepszego zabezpieczenia przy wynajmie. Najemca również przy tej formie umowy zyskuje większe bezpieczeństwo – wynajmujący może wypowiedzieć jego umowę tylko w kilku określonych przez ustawodawcę okolicznościach.

Co powinno zawierać zgłoszenie najmu okazjonalnego?

Jeśli decydujemy się na najem okazjonalny, musimy zgłosić taki fakt do odpowiedniego urzędu skarbowego. Potrzebny będzie dokument, który najlepiej przygotować według wzoru zgłoszenia najmu okazjonalnego. W takim zgłoszeniu niezbędne będą dane osobowe oraz podstawowe informacje dotyczące najmu – data zawarcia umowy najmu okazjonalnego, dokładny adres wynajmowanego lokalu, data rozpoczęcia okresu wynajmu. Nie musimy do zgłoszenia załączać kopii umowy.

Kto może złożyć wniosek o najem okazjonalny mieszkania?

Wniosek wypełniony według wzoru zgłoszenia najmu okazjonalnego może złożyć właściciel mieszkania do właściwego urzędu skarbowego. Ważny jest tutaj jednak czas – 14 dni od dnia, kiedy zawarto taką umowę. W przypadku, gdy nie złożymy wniosku w tym czasie, zawarta umowa pozostanie umową najmu zwykłego.

Ile kosztuje najem okazjonalny mieszkania?

Umowa najmu okazjonalnego mieszkania będzie wiązała się z koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów. Przy wniosku do urzędu skarbowego, przygotowanego według wzoru zgłoszenia najmu okazjonalnego, konieczne jest także opłacenie podatku.

PAMIĘTAJ!
Podatek za najem okazjonalny od 2023 roku możemy rozliczyć tylko w formie ryczałtu – wówczas stawka wynosi 8,5% od uzyskanych przychodów z najmu do 100 000 zł i 12,5% od nadpłaty, jeśli przekroczymy kwotę 100 000 zł.

Poza koniecznością opłacenia podatku w urzędzie skarbowym do kosztów przy najmie okazjonalnym mieszkania dochodzi wizyta u notariusza. Będzie to kwota w zakresie 300-400 zł. Przepisy nie określają jednak, czy ten koszt ponieść ma najemca czy wynajmujący. Ta kwestia pozostaje do ustalenia bezpośrednio między stronami umowy.

Najem okazjonalny mieszkania a formalności

Przy wynajmie mieszkania w trybie najmu okazjonalnego musimy być przygotowani na dodatkowe formalności. Po zgłoszeniu tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, czeka nas również wizyta u notariusza. Do umowy o najmie okazjonalnym musimy okazać trzy dokumenty:

  • oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji (zobowiązanie do opróżnienia oraz wydania lokalu wynajmującemu),
  • oświadczenie najemcy o posiadaniu możliwości zamieszkania w innym lokalu, w razie eksmisji lub wygaśnięcia umowy najmu,
  • oświadczenie właściciela wskazanego przez najemcę mieszkania ze zgodą na zamieszkanie w jego lokalu w przypadku eksmisji bądź wygaśnięcia umowy.

Co istotne, tylko pierwszy dokument – oświadczenie najemcy o dobrowolnej egzekucji – musi mieć podpis notariusza, tzn. formę aktu notarialnego.

Jak ubezpieczyć mieszkanie pod najem okazjonalny?

Wynajmujący swoje nieruchomości mogą, zadbać nie tylko o zabezpieczenie mienia poprzez umowę najmu okazjonalnego, ale także poprzez ubezpieczenie mieszkanie. Ubezpieczenie mieszkania można wykupić w zakresie podstawowym – ochrona elementów stałych lub włączyć do polisy także całe wyposażenie mieszkania. Warto zdecydować się na rozszerzoną opcję ubezpieczenia, jeśli wynajmowane mieszkanie jest wzbogacone o różne sprzęty i będą one użytkowane przez inne osoby. Ubezpieczenie mieszkania pod najem okazjonalny można tez rozszerzyć o ochronę na wypadek kradzieży z włamaniem oraz o OC w życiu prywatnym.

Niektóre Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozszerzenie polisy mieszkaniowej o OC dla najemcy. Dotyczy ono szkód wyrządzonych przez lokatora osobom trzecim, w związku z użytkowaniem mienia. Taki dodatek do polisy mieszkaniowej może uratować najemcę, np. gdy przypadkowo zdarzy się mu zalać sąsiada. Wówczas OC dla najemcy pokryje koszty likwidacji szkód

– Leszek Drozdalski, ekspert nieruchomości multiporównywarki rankomat.pl.

Gdzie kupić ubezpieczenie mieszkania pod najem okazjonalny?

Ubezpieczenie mieszkania pod najem okazjonalny można zakupić przez Internet. W tym celu najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń. Na stronie wystarczy podać parametry, takie jak m.in. rodzaj nieruchomości, rok budowy, powierzchnia, jej wartość i forma własności, by następnie uzyskać porównanie ofert kilkunastu Towarzystw Ubezpieczeniowych.

Podsumowanie

  1. Umowa o najem okazjonalny jest korzystną formą umowy najmu, która daje większe zabezpieczenie wynajmującemu 
  2. Przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z umowy najmu okazjonalnego, jedynie osoby fizyczne 
  3. Przy umowie najmu okazjonalnego wymagane jest więcej formalności – w urzędzie skarbowym oraz u notariusza 
  4. W przypadku zalegania z płatnościami czynszu wynajmujący może, w ramach umowy najmu okazjonalnego, podjąć szybką egzekucję 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o najem okazjonalny i ubezpieczenie mieszkania

Czy najem okazjonalny trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Tak, najem okazjonalny trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego. W innym wypadku będzie to zwykła umowa najmu.

Do kiedy trzeba zgłosić umowę wynajmu do urzędu skarbowego?

Umowę wynajmu okazjonalnego trzeba zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Jak zgłosić wynajem okazjonalny mieszkania do urzędu skarbowego 2023?

Wynajem okazjonalny mieszkania do urzędu skarbowego w 2023 roku należy złożyć odpowiednio wypełniony i z kompletem podpisów.

Co ubezpieczyć w mieszkaniu pod najem okazjonalny?

W mieszkaniu pod najem okazjonalny najlepiej ubezpieczyć całą nieruchomość, a więc ściany, elementy stałe i wyposażenie od zdarzeń losowych. Z ryzyk dodatkowych warto wybrać przede wszystkim kradzież z włamaniem, ale przyda się z pewnością również pakiet Home Assistance czy przepięcie.

Czy zgłoszenie po upływie 14 dni będzie miało negatywne skutki?

Tak, zgłoszenie najmu okazjonalnego po upływie 14 dniu będzie miało negatywne skutki, ponieważ właściciel utraci prawa do skorzystania ze skróconej procedury eksmisji lokatora.

Czy trzeba zgłosić do urzędu zakończenie umowy najmu?

Nie ma takiego obowiązku, aby urząd skarbowy wiedział o zakończeniu umowy najmu okazjonalnego.

Dokumenty do pobrania

Wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego DOC Pobierz dokument
Wzór zgłoszenia najmu okazjonalnego PDF Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania na wynajem jest kluczowy dla zabezpieczenia interesów zarówno lokatorów, jak i właściciela....

Wniosek o wykup mieszkania komunalnego 
Wniosek o wykup mieszkania komunalnego 

Wniosek o wykup mieszkania komunalnego jest niezbędny, gdy staramy się o wykupienie mieszkania z zasobów...

Wzór wypowiedzenia umowy najmu mieszkania
Wzór wypowiedzenia umowy najmu mieszkania

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania może nastąpić bez względu na to, czy jest to umowa na...