Polisa na życie to wyraz odpowiedzialnego podejścia – pozwala zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci ubezpieczonego lub poważnych komplikacji zdrowotnych. Oferta takich ubezpieczeń jest bardzo szeroka i umożliwia dobranie zakresu ochrony do swoich potrzeb. Co więcej, polisa na życie może pomóc nie tylko w razie choroby czy wypadku. Niektórzy ubezpieczyciele oferują wypłatę odszkodowania także w razie utraty pracy czy narodzin dziecka.

Do wyboru jest bardzo dużo różnych opcji, dlatego sporo osób chętnie korzysta z takich ubezpieczeń. Co jednak w sytuacji, gdy ubezpieczony chce zrezygnować z polisy? Czy jest to możliwe? Jak można to zrobić?

Dowiesz się tego z naszego poradnika, a dodatkowo znajdziesz tutaj wzór wypowiedzenia (rezygnacji) umowy ubezpieczenia na życie.

Możesz go wygodnie pobrać w wersji DOC lub PDF. Podpowiemy także, jak wypełnić taki dokument, aby został pozytywnie rozpatrzony przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

W jakiej sytuacji można zrezygnować z polisy na życie?

Jeśli planujesz rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem, nie musisz spełnić bardzo rygorystycznych wymogów. Tak naprawdę możesz to zrobić z wielu różnych przyczyn. Najczęściej powodem rezygnacji z polisy jest obniżenie statusu materialnego ubezpieczonego. Wówczas składka staje się dodatkowym obciążeniem domowego budżetu, na który nie można sobie w danej chwili pozwolić.

Umowę można również rozwiązać, jeśli:

  • pojawiła się opcja polisy na lepszych warunkach,
  • obecny zakres ochrony przestał być wystarczający,
  • firma ubezpieczeniowa wypłaciła Ci zbyt niskie odszkodowanie lub unikała jego wypłacenia i jesteś rozczarowany jej usługami,
  • masz szansę skorzystania z ubezpieczenia grupowego, na przykład w zakładzie pracy.

Jak widać, powodów może być sporo. Co więcej, nie jesteś zobowiązany do dokumentowania ich przed ubezpieczycielem. Zawsze jednak warto rozważyć, czy zerwanie umowy to dobre rozwiązanie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy takiej decyzji.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie a przepisy

Możliwość zerwania umowy gwarantują Ci przepisy obowiązujące ubezpieczycieli. W razie wątpliwości warto zajrzeć szczególnie do art. 812 § 4 k.c. oraz art. 830 k.c, w którym zostały opisane regulacje prawne dotyczące wypowiedzenia umowy ubezpieczenia na życie.

Zgodnie z nimi:

  • masz prawo do odstąpienia od umowy w terminie 30 dni, gdy zawarłeś umowę na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • jeśli jesteś przedsiębiorcą, termin odstąpienia wynosi 7 dni.

Umowa ulega rozwiązaniu w momencie,  gdy do siedziby towarzystwa wpłynie wniosek o rezygnację z polisy. Pamiętaj, że mimo to musisz zapłacić składkę za okres, w którym ubezpieczenie obowiązywało.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie – wzór odstąpienia

Jeśli planujesz wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie, przede wszystkim odwiedź stronę towarzystwa, w którym wykupiłeś polisę. Większość firm przygotowała gotowe wzory dokumentów pozwalających na rezygnację z ubezpieczenia.

Najczęściej mają one postać formularzy online, a w niektórych miejscach może być wymagane przesłanie rezygnacji mailem z załączeniem własnoręcznie podpisanego dokumentu. Każda firma może mieć własną politykę dotyczącą wypowiadania umów.

Jeśli jednak nie możesz znaleźć takiej opcji na stronie towarzystwa, nie musisz się tym przejmować. Możesz skorzystać z ogólnego wzoru, który pobierzesz z naszej strony. Ubezpieczyciel ma obowiązek przyjąć taki wniosek, nawet jeśli nie pochodzi z jego witryny. Ważne jest to, aby zawierał on wszystkie niezbędne dane.

Co musi się znaleźć w wypowiedzeniu umowy ubezpieczenia na życie?

Jeśli korzystasz z gotowego wzoru wypowiedzenia umowy ze strony ubezpieczyciela, nie musisz się zastanawiać, co trzeba w nim wpisać. Po prostu uzupełniasz formularz wymaganymi danymi.

Jeśli natomiast masz zamiar przesłać samodzielnie sporządzony formularz (jego wzór pobierzesz z naszej strony), pamiętaj, by znalazły się w nim potrzebne informacje.

Ubezpieczyciel musi od Ciebie otrzymać:

  • Twoje dane (imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, aktualny adres, serię i numer dokumentu tożsamości),
  • numer polisy,
  • oświadczenie o odstąpieniu od umowy (we wniosku musi się znaleźć sformułowanie „oświadczam, że rezygnuję z polisy”),
  • numer Twojego rachunku bankowego, jeśli ubiegasz się o zwrot nadpłaconych składek,
  • czytelny podpis i aktualną datę sporządzenia wniosku.

Jeśli pominiesz jeden z elementów, nie oznacza to, że pismo automatycznie zostanie odrzucone. Przedłuży to jednak całą procedurę, bo towarzystwo poprosi Cię o uzupełnienie braków.

Czy należy informować o powodzie rezygnacji z polisy na życie?

Nie ma konieczności zawierania we wniosku powodu rezygnacji z polisy. Dla ubezpieczyciela taka informacja nie jest istotna. Zgodnie z prawem niezależnie od przyczyny musi rozpatrzyć Twoją prośbę. Nie ma więc znaczenia, czy rezygnujesz, bo nie stać się na składkę, czy znalazłeś lepszą ofertę.

Jak przesłać wniosek?

Jak mogłeś przeczytać wyżej, niektóre firmy udostępniają formularze, za pomocą których można zgłosić chęć rezygnacji z polisy. Nie musisz jednak z nich korzystać, jeśli nie chcesz. Do dyspozycji masz również zawsze:

  • osobiste złożenie wniosku w siedzibie ubezpieczyciela,
  • przesłanie pisma pocztą na adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • przesłanie rezygnacji mailem – wówczas konieczne jest zeskanowanie dokumentu, ponieważ musi znaleźć się na nim Twój własnoręczny podpis.

Jeśli planujesz skorzystanie z metody korespondencyjnej, poniżej znajdziesz adresy największych firm ubezpieczeniowych. Zwróć uwagę, że nie każda udostępnia możliwość przesłania wniosku pocztą.

Nazwa towarzystwa Kontakt online Adres biura
Allianz Formularz online Departament Obsługi Klienta, ul. Rodziny Hiszpańskich 1,

02-685 Warszawa

Generali centrumklienta@generali.pl Budynek Marynarska Point, ul. Postępu 15B, 02-676 Warszawa
Nationale-Nederlanden Formularz online ul. Przemysłowa 26, 00-450 Warszawa
PZU kontakt@pzu.pl brak
UNIQA Formularz online ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
Warta Formularz online ul. Chmielna 85/87, 00-805 Warszawa

 

Czy warto wypowiedzieć umowę ubezpieczenia na życie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Warto jednak się zorientować, czy na rynku nie pojawiły się korzystniejsze opcje polis na życie. Jak to sprawdzić?

Nie musisz odwiedzać siedzib poszczególnych firm i prosić o przygotowanie oferty. Dostępne możliwości ubezpieczenia na życie sprawdzisz wygodnie za pomocą kalkulatora online: https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-na-zycie/

Możesz przeglądać propozycje od wielu różnych towarzystw, nie wychodząc z domu. Sprawdzisz ceny, zakres ochrony i warunki, jakie musisz spełnić, aby skorzystać z danej polisy.

To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz spokojnie i bez pośpiechu dokładnie przeanalizować ofertę konkurencji i podjąć decyzję, czy wypowiadasz umowę, czy też nie.

Podsumowanie

  1. Polisę na życie zgodnie z prawem możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Warto jednak zapoznać się z dokładnymi warunkami, na jakich można to zrobić.
  2. Aby zrezygnować z ubezpieczenia, musisz wypełnić wniosek (znajdziesz go na naszej stronie) i przesłać go do towarzystwa ubezpieczeniowego. Możesz to zrobić za pomocą formularza online, maila, poczty tradycyjnej lub przekazać osobiście.
  3. Powodem rezygnacji może być znalezienie lepszej oferty u innego ubezpieczyciela, dlatego warto na bieżąco sprawdzać dostępne opcje.

FAQ

Czy muszę podawać we wniosku powód rezygnacji z polisy?

Nie ma takiego wymagania. Ubezpieczyciela nie interesuje, dlaczego nie chcesz kontynuować polisy. Powodem może być zbyt wysoka składka, pogorszenie się Twojej sytuacji finansowej lub lepsza, konkurencyjna oferta. Nie ma znaczenia, z jakiego powodu chcesz zrezygnować.

Czy muszę korzystać z gotowego formularza rezygnacji z umowy ze strony ubezpieczyciela?

Nie masz takiego obowiązku. Możesz przesłać do ubezpieczyciela wniosek w dowolnej formie, a on musi go uwzględnić. Jedynym warunkiem jest to, że pismo powinno zawierać wszystkie dane, które są niezbędne do jego rozpatrzenia. Ważny jest również własnoręczny podpis.

Czy polisa na życie się opłaca?

To zależy od tego, czy będziesz miał okazję z niej skorzystać. Pamiętaj jednak, że takie ubezpieczenie chroni Cię przed niespodziewanymi zdarzeniami. Nie można zatem z góry stwierdzić, czy wykorzystasz odszkodowanie, czy nie. Jest to bardzo przydatna ochrona w najtrudniejszych sytuacjach – śmierci, choroby, kalectwa czy utraty zarobków.

Dokumenty do pobrania

Pobierz wniosek o odstąpienie od umowy ubezpieczenia na życie (DOC) Pobierz dokument
Pobierz wniosek o odstąpienie od umowy ubezpieczenia na życie (PDF) Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

Osobom niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania z powodu niepełnosprawności lub podeszłego wieku przysługują różne formy pomocy...

Wniosek o przyznanie opiekunki osoby starszej
Wniosek o przyznanie opiekunki osoby starszej

O czym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o opiekunkę dla osoby starszej? Osoby starsze i...

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności

Niepełnosprawność uniemożliwia bądź utrudnia codzienne funkcjonowanie, które wynika z pewnej niesprawności organizmu. Natomiast orzeczenie o...