Z wakacji składkowych mogą skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą oraz wykonujące obowiązki komornika sądowego. Jest to możliwe raz w ciągu roku kalendarzowego. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić oraz w jaki sposób złożyć stosowny wniosek.
Wakacje składkowe – co warto o nich wiedzieć?
Wakacje składkowe to ulga obowiązująca od 1 listopada 2024 r. Umożliwia uniknięcia części opłat za jeden miesiąc w roku.
Zwolnienie dotyczy wyłącznie:
- ubezpieczenia społecznego (emerytalnego, rentowego i wypadkowego),
- dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
- składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Ważne! Wakacje nie dotyczą składek na ubezpieczenie zdrowotne ani składek opłacanych za pracowników.
Korzystając ze zwolnienia, można prowadzić działalność gospodarczą.
Z wakacji może skorzystać przedsiębiorca oraz komornik sądowy, jeśli:
- w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego maksymalnie 10 osób (wraz z nim),
- jako osoba ubezpieczona podlegał przynajmniej 1 dzień ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek,
- w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnął przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych,
- nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym.
Zwolnienie z opłacania składek to pomoc de minimis (w jej zakres wchodzą m.in. dotacje na inwestycje oraz preferencyjne kredyty i pożyczki udzielane ze środków publicznych). Oznacza to, że nie można z niego skorzystać, jeśli kwota pomocy publicznej z ostatnich 3 lat przekroczyła 300 000 euro.
Jak złożyć wniosek o wakacje składkowe?
Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym miesiąc, który ma być objęty zwolnieniem. Można to zrobić wyłącznie poprzez profil płatnika w usłudze e-ZUS/ PUE ZUS. Aby to zrobić, musisz:
- zalogować się do swojego profilu,
- wybrać „Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe),
- sprawdzić dane pobrane automatycznie z konta płatnika,
- podpisać wniosek profilem zaufanym, profilem PUE lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Następnie ZUS zweryfikuje przesłany wniosek, a jeśli będą potrzebne dodatkowe informacje lub dokumenty, wezwie Cię do ich uzupełnienia. Należy to zrobić w ciągu 7 dni od otrzymania wezwania, gdyż przekroczenie terminu wiąże się z przerwaniem sprawy.
Jeżeli wszystkie wymogi formalne są spełnione, ZUS poinformuje o przyznaniu zwolnienia. Wszelka korespondencja jest przesyłana drogą elektroniczną na konto w e-ZUS/ PUE ZUS. Jest to bezpłatna usługa, z której mogą skorzystać wszystkie uprawnione do tego podmioty.
Pamiętaj! Możesz odwołać się od odmownej decyzji ZUS. Możesz to zrobić za pośrednictwem Oddziału ZUS do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Masz na to miesiąc od momentu otrzymania decyzji.
Wakacje składkowe a rozliczenie z ZUS – jakie dokumenty trzeba złożyć?
Mimo korzystania ze zwolnienia składkowego, musisz rozliczyć się z ZUS-em. Za miesiąc, w którym obowiązywały wakacje, należy złożyć:
- ZUS RCA z kodem wakacyjnym wraz z rozliczeniami składek na ubezpieczenia społeczne, które zostały sfinansowane z budżetu państwa,
- ZUS RCA z aktualnym kodem prowadzenia działalności wraz ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne (i chorobowe, jeśli nie korzystasz ze zwolnienia z tej składki),
- ZUS RCA dla pozostałych ubezpieczonych pracowników lub zleceniobiorców,
- ZUS DRA uwzględniający składki z raportów RCA.
W przypadku nieuzyskania ulgi należy wysłać dokumenty o rozliczenie składek na zasadach ogólnych. Niezbędne jest także opłacenie składek za miesiąc, którego dotyczył złożony wniosek.