Wybierając się w podróż – niezależnie od jej kierunku i długości – zabieramy ze sobą bagaż. Do wyboru mamy ten podręczny, często – choć nie zawsze – darmowy, lub rejestrowany, który podlega dodatkowej opłacie. Sprawdź, jakie limity i ceny obowiązują w poszczególnych liniach lotniczych.

Każdy bagaż – czy to podręczny, czy rejestrowany – jest ograniczony limitami jeśli chodzi o zawartość, wagę oraz wymiary. Reguluje je regulamin każdego przewoźnika. Choć co do zawartości walizek zasady są podobne, pozostałe aspekty znacząco się od siebie różnią w zależności od wybranych linii lotniczych, kierunku podróży oraz długości lotu. Podpowiadamy, o czym opamiętać przy opakowaniu bagażu, a także jak poszczególne linie definiują bagaż podręczny i rejestrowany.

Jaki bagaż można zabrać do samolotu?

Na pytanie o to, co można przewozić na pokładzie samolotu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy nie tylko od kierunku podróży, ale i od linii lotniczych. Inne przepisy dotyczą np. lotów na terenie Unii Europejskiej i poza nią.

W tym kontekście uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim na produkty spożywcze – warto mieć na uwadze, że podczas podróży, wiele z nich może znajdować się na zakazanej liście. Podróżując po świecie, najczęściej do samolotu nie można zabrać ze sobą produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak np. mięso, wędliny, czy sery. Podróżując do jednego z krajów UE, zasady te mogą jednak zostać nieco złagodzone.

Jeśli chodzi o ograniczenia w pakowaniu bagażu podręcznego, który można zabrać ze sobą na pokład samolotu, najbardziej uciążliwe dla wielu pasażerów są te, które dotyczą limitu pojemności płynów. Jeśli bowiem chodzi o bagaż podręczny, można w nim przewozić najwyżej 1 litr substancji płynnych.

Co więcej, płynę należy przewozić w pojemnikach, których objętość nie przekracza 100 ml. Warto zaznaczyć, że do płynów zaliczamy między innymi szampony, żele do mycia, balsamy do ciała, czy płyny do płukania ust czy do demakijażu. Warto przy tym pamiętać, by zapakować płyny w przeźroczyste woreczki, a nie zamkniętą kosmetyczkę – dzięki temu unikniemy dodatkowych problemów przy odprawie i komplikacji podczas ewentualnej kontroli.

Jeśli natomiast chodzi o napoje, na pokład samolotu można wnieść wyłącznie te, które zostały zakupione w strefie bezcłowej, już po dokonaniu odprawy (wyjątkiem są jedynie płynne pokarmy i napoje dla małych dzieci).

W bagażu podręcznym można także przewozić zakupione już po odprawie (to warunek konieczny) słodycze, przyprawy, produkty spożywcze (w tym sery, wędliny, czy produkty w proszku, w słoikach, lub w puszkach), a także alkohol (również zakupiony w strefie wolnocłowej).

Pamiętaj! Jeśli chodzi o leki, na pokładzie samolotu może mieć przy sobie wyłącznie te, które są niezbędne podczas odbywania podróży.

Wiele zależy oczywiście od tego, czy do samolotu zabieramy ze sobą bagaż podręczny, czy rejestrowany. Dokładną Informację o tym, co możemy wnieść ze sobą na pokład samolotu, znajdziemy na stronie przewoźnika – tam podane są także dokładne wymiary i ewentualne dodatkowe wymogi dotyczące przewożonych walizek.

Co można zabrać ze sobą na pokład samolotu w bagażu podręcznym, zachowując limit pojemności?

 • Perfumy
 • Kosmetyki
 • Środki higieniczne (w tym płyny do mycia, szampony, odżywki, płyny do płukania ust, do demakijażu, czy do higieny intymnej)
 • Pasta do zębów
 • Lakier i zmywacz do paznokci
 • Kosmetyki do stylizacji włosów
 • Kosmetyki do opalania
 • Dezodorant
 • Krople do oczu
 • Płyn do soczewek

Ważne! Nie obowiązują jedne, z góry określone zasady co do przewożenia bagażu w samolocie dla wszystkich linii lotniczych. Każdy przewoźnik może ustalić indywidualne reguły i obostrzenia w tym zakresie. Każdy pasażer ma obowiązek zapoznać się z zasadami ustalonymi przez wybrane linie lotnicze.

Na pokładzie samolotu zakazane są przede wszystkim wszelkie przedmioty o ostrych, lub innych niebezpiecznych krawędziach, które mogłyby zostać użyte jako broń, takie jak np. noże, scyzoryki, czy rzeczy posiadające kolce. Wyjątkiem są drobne przedmioty do pielęgnacji, jak pęsety, ciążyli lub nożyczki do paznokci.

W samolocie nie można przewozić również substancji łatwopalnych. W przypadku leków – zwłaszcza tych o charakterze psychoaktywnym, trzeba mieć przy sobie oświadczenie od lekarza.

Jeśli chodzi o bagaż podręczny, daje on nieco więcej możliwości. W walizce rejestrowanej można przewozić między innymi ostre przedmioty, takie jak:

 • Maszynki do golenia wraz z zapasowymi ostrzami
 • Noże
 • Nożyczki
 • Igły oraz strzykawki
 • Druty i szydełka

Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, również w bagażu podręcznym obowiązują pewne zasady i ograniczenia. Dopuszczalne jest przewożenie między innymi takich rzeczy jak:

 • Aparaty fotograficzne oraz kamery (razem z akcesoriami, jak lampy błyskowe czy obiektywy)
 • Laptopy, tablety i czytniki e-book
 • Ładowarki
 • Odtwarzacze
 • Suszarki, lokówki i prostownice
 • Żelazka turystyczne

Obostrzenie nie omijają również sprzętu sportowego. Na pokład samolotu można wnieść między innymi:

 • Instrumenty muzyczne (przy zachowaniu odpowiednie limitu bagażu podręcznego)
 • Lornetkę
 • Okulary do pływania
 • Dmuchane akcesoria do pływania
 • Kubek termiczny lub termos (puste)

W bagażu rejestrowanym można natomiast przewozić między innymi:

 • Narty
 • Deskę snowboardową
 • Łyżwy
 • Rower
 • Większe instrumenty muzyczne
 • Namiot
 • Sprzęt golfowy
 • Łuki wraz ze strzałami
 • Sprzęt do jazdy konnej
 • Sprzęt wędkarski

Czym się różni bagaż podręczny od rejestrowanego?

Bagaż podręczny – jak sama nazwa wskazuje – to walizki i rzeczy, które zabierasz ze sobą na pokład samolotu, mając je zawsze pod ręką. Nie wymagają dodatkowej odprawy i – zazwyczaj, choć nie zawsze – nie podlegają opłacie poza ceną biletu. W każdych liniach lotniczych, waga i rozmiar bagażu podróżnego są jednak ściśle kreślone i trzeba ich przestrzegać.

Bagaż podręczny jest o wiele bardziej ograniczony jeśli chodzi o możliwość przewożenia w nim rzeczy niż bagaż rejestrowany. Można do niego spakować jedynie podstawowe i najpotrzebniejsze rzeczy, które nie stanowią potencjalnego zagrożenia.

Bagaż rejestrowany to z kolei walizki i rzeczy przewożone w luku bagażowym. Dzięki tej opcji, jesteśmy w stanie zabrać ze sobą w podróż o wiele więcej, w tym np. sprzęt sportowy. W bagażu rejestrowanym przewozić możemy walizki o dużych gabarytach, z których znaleźć mogą się te przedmioty, których nie można zakapować do bagażu podręcznego.

Choć zdecydowaną zaletą tego typu bagażu jest brak ograniczeń, jeśli chodzi między innymi o limit przewożonych kosmetyków, czy ostrych przedmiotów, za wadę uznać można konieczność dodatkowej opłaty, która obowiązuje w zasadzie u każdego z przewoźników.

Jakie opłaty obowiązują w tanich liniach lotniczych?

LINIE LOTNICZE: BAGAŻ PODRĘCZNY: BAGAŻ REJESTROWANY:
Ryanair W cenie biletu Do 10 kg – od €/£ 12.99 do €/£ 35.99; bagaż do 10 kg wykupiony w punkcie odprawy lub na bramce do wejścia na pokład – 45.99 €/£; Do 20 kg – od 20,99 EUR/GBP do 59,99 EUR/GBP
Wizzair Standardowy bagaż podręczny nie wymaga opłaty; opłata za WIZZ Priority – 24,36 zł–‎194,90 zł (dotyczy zakupu online lub przez telecentrum Wizz Air), ‎122 zł w przypadku zakupu na lotnisku Duży bagaż podręczny o wymiarach 55x40x20 cm – cena w zależności od wagi bagażu, sezonu i trasy samolotu; bagaż o wadze do 20 kg – cena od 70 do 382 PLN (przy płatności przez internet); bagaż o maksymalnej wadze do 32 kg – cena od 100 do 502 PLN (przy płatności przez internet)
easyJet Mały bagaż podręczny – bezpłatnie duży bagaż podręczny – 30 PLN Bagaż rejestrowany do 15 kg – cena od 39 PLN; bagaż rejestrowany do 23 kg – cena od 53 PLN do 250 PLN; bagaż rejestrowany do 32 kg – cena 75 PLN za 3 kg
Norwegian Bagaż podręczny na górnej półce – loty krajowe: 5-10 EUR, loty międzynarodowe: 7-14,9 EUR Bagaż rejestrowany wykupiony na lotnisku – loty bezpośrednie krajowe/międzynarodowe – 40 EUR, loty łączone- 80 EUR; mały bagaż rejestrowany zakupiony na lotnisku – opłata przy odprawie 30 EUR; Bagaż rejestrowany wykupiony przez Internet – pierwsza sztuka bagażu: loty krajowe: 9,90 EUR, loty międzynarodowe: 14,90 – 29,90 EUR; druga sztuka bagażu – loty krajowe: 29,90 EUR, loty międzynarodowe: 29,90 – 39,90 EUR

 

Jakie opłaty obowiązują w dużych europejskich liniach lotniczych?

LINIE LOTNICZE: BAGAŻ PODRĘCZNY: BAGAŻ REJESTROWANY:
LOT W cenie biletu Loty krajowe – pierwsza sztuka bagażu: 115 PLN; loty krótkodystansowe – pierwsza sztuka bagażu: 125 PLN; loty międzykontynentalne – pierwsza sztuka bagażu: 290 PLN; rejsy pomiędzy Los Angeles a Erywaniem – pierwsza sztuka bagażu: 465 PLN
Lufthansa W cenie biletu Na trasach europejskich: 23 kg (większy niż 158 cm) – 100 EUR, 24-32 kg – 50 EUR, 24-32 kg (większy niż 158 cm) – 150 EUR; na trasach międzykontynentalnych: 23 kg (większy niż 158 cm) – 200 EUR, 24-32 kg – 100 EUR, 24-32 kg (większy niż 158 cm) – 300 EUR
Air France W cenie biletu Ceny są ustalane indywidualnie i dopasowane do zarezerwowanego biletu
KLM W cenie biletu Od 20 do 70 EUR w przypadku lotów na terenie Europy; od 30 do 240 EUR w przypadku lotów międzykontynentalnych
Swiss Air W cenie biletu Na terenie Szwajcarii – od 15 EUR; w Europie – od 25 EUR; loty międzynarodowe (USA/Kanada) – 65 EUR; międzynarodowe – od 60 EUR

Jakie opłaty obowiązują w dużych liniach lotniczych z Bliskiego Wschodu?

LINIE LOTNICZE: BAGAŻ PODRĘCZNY: BAGAŻ REJESTROWANY:
Quatar Airways W cenie biletu Ceny uzależnione są od kierunku wylotu i przylotu, przykładowe ceny nadbagażu przy lotach do Europy z: Europa, subkontynent indyjski – 40 USD, Azja Południowa/Wschodnia – 40 USD, Azja Środkowa – 40 USD; Japonia/Korea – 50 USD, Australazja – 60 USD
Emirates W cenie biletu Ceny uzależnione są od kierunku wylotu i przylotu, przykładowe ceny nadbagażu przy lotach do Europy do: Bliski Wschód/Azja Południowa – 25 USD, Afryka – 30 USD, Daleki Wschód – 30 USD, Europa – 50 USD,n Australia i Nowa Zelandia – 50 USD

 

Jakie są limity rozmiaru i wagi bagażu podręcznego w różnych liniach lotniczych?

LINIE LOTNICZE: LIMIT ROZMIARU I WAGI BAGAZU PODRĘCZNEGO:
Ryanair 2 sztuki bagażu  – bagaż osobisty o wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm i bagaż na kółkach do 10 kg o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm
Wizzair Bagaż o wadze do 10 kg i wymiarach max 40 x 30 x 20 cm, musi zmieścić się pod fotelem przed siedzeniem pasażera (np. torba na laptopa, mały plecak, torebka); podręczna walizka o wadze do 10 kg i wymiarach 55 x 40 x 23 cm
easyJet Bagaż o maksymalnych wymiarach 45 x 36 x 20 cm, który musi mieścić się pod siedzeniem przed fotelem pasażera; torba o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm, która musi zmieścić się w schowku nad głową
Norwegian LowFare: 1 torba pod fotelem o wymiarach 30 x 20 x 38 cm (max 10 kg); LowFare+: 1 niewielka torba pod fotelem 30 x 20 x 38cm i 1 bagaż podręczny na górnej półce 55 x 40 x 23 cm (łącznie do 10 kg); Flex: 1 niewielka torba pod fotelem 30 x 20 x 38cm i 1 bagaż podręczny na górnej półce 55 x 40 x 23 cm (łącznie do 15 kg)
LOT Loty krajowe po Polsce: LOT Business Class – nie dotyczy, LOT Economy Class – 1 x 8 kg; Loty międzynarodowe po Europie, na Bliski Wschód: LOT Business Class – 2 x 9 kg, LOT Economy Class – 1 x 8 kg; Loty do/z Chin, Indii, Japonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowe: LOT Business Class: 2 x 9 kg, LOT Premium Economy: 2 x do 12 kg w sumie (1 sztuka max 8kg), LOT Economy Class: 1 x 8 kg; Loty do Stanów Zjednoczonych: LOT Business Class: 1 x 12 kg, LOT Premium Economy: 1 x 10 kg, LOT Economy Class: 1 x 8 kg
Lufthansa Economy Class: 1 sztuka bagażu do 8 kg, Premium Economy Class: 1 sztuka bagażu do 8 kg, Business Class: 2 sztuki bagażu, każda do 8 kg, First Class: 2 sztuki bagażu, każda do 8 kg. Wymiary bagażu podręcznego: max 55 x 40 x 23 cm; wymiary składanych toreb na odzież:max 57 x 54 x 15 cm
Air France 55 x 35 x 25 cm/21.6 x 13.7 x 9.8; maksymalna waga w klasie ekonomicznej: 12 kg, w klasie ekonomicznej premium, w klasie biznes i La Première: 18 kg
KLM W klasie Economy – 1 sztuka bagażu o maksymalnych wymiarach 55 x 35 x 25 cm, 1 akcesorium (np. torebka, aktówka lub laptop) o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 15 cm  – łączna waga nie może przekraczać 12 kg; w klasie Premium Comfort – 2 sztuki bagażu o maksymalnych wymiarach 55 x 35 x 25 cm, 1 akcesorium (np. torebka, aktówka lub laptop) o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 15 cm – łączna waga nie może przekraczać 18 kg; w klasie Business – 2 sztuki bagażu o maksymalnych wymiarach 55 x 35 x 25 cm, 1 akcesorium (np. torebka, aktówka lub laptop) o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 15 cm – łączna waga nie może przekraczać 18 kg
Swiss Air W SWISS Economy – 1 x 8 kg; w SWISS Business – 2 x 8 kg; w SWISS First – 2 x 8 kg
Qatar Airways Pasażerowie podróżujący Klasą Ekonomiczną –  1 sztuka bagażu podręcznego nieprzekraczającą wagi 7 kg; asażerowie podróżujący Klasą Pierwszą i Klasą Biznes  – 2 sztuki bagażu, nieprzekraczające łącznej wagi 15 kg.
Emirates W klasie ekonomicznej – 1 x 7 kg (maksymalny wymiar bagażu: 55 x 38 x 20 cm); w klasie ekonomicznej premium – 1 x 10 kg (maksymalny wymiar bagażu: 55 x 38 x 20 cm); w klasie biznes i w pierwszej klasie – 2 x 7 kg, w tym 1 bagaż tradycyjny (maksymalny wymiar bagażu: 55 x 38 x 20 cm) i 1 aktówka  (maksymalny wymiar: 45 x 35 x 20 cm), torebka (maksymalny wymiar: 55 x 38 x 20 cm), lub pokrowiec na odzież (maksymalny wymiar: nie grubszy niż 20 cm po złożeniu)

Jakie są limity rozmiaru i wagi bagażu rejestrowanego w różnych liniach lotniczych?

LINIE LOTNICZE: LIMIT ROZMIARU I WAGI BAGAZU REJESTROWANEGO:
Ryanair Bagaż rejestrowany, który mieści się pod siedzeniem pasażera z przodu o wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm (np. torebka, mały plecak, torba na laptopa) o wadze do 10 kg; dodatkowy bagaż rejestrowany do 20 kg – można wykupić do 3 sztuk bagażu
Wizzair Max 10 kg, 20 kg, 26 kg lub 32 kg, wymiary: 149 x 119 x 171 kg
easyJet bagaż o wadze do 15 kg, o wadze do 23 kg
Norwegian LowFare+: 1 x 23 kg; Flex: 2 x 23 kg; pojedynczy bagaż nie może przekraczać wagi 32 kg ani być lżejszy niż 2 kg; całkowita waga bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 74 kg, maksymalne wymiary bagażu wynoszą 250 x 79 x 112 cm, a obwód nie może przekraczać 300 cm.
LOT Loty krajowe po Polsce: LOT Business Class – nie dotyczy, LOT Economy Class – Saver: 0, Standard/Flex: 1 x 23 kg; Loty międzynarodowe po Europie, na Bliski Wschód: LOT Business Class – 2 x 32 kg, LOT Economy Class Saper: 0, Standard/Flex: 1 x 23 kg; Loty z/do Kanady, Indii, Kazachstanu, Korei Południowej i USA; loty z/do Japonii: LOT Business Class – 3 x 32 kg, LOT Premium Economy – 2 x 23 kg, LOT Economy Class – Standard/Flex: 1 x 23 kg, Saver: 0; loty do/z Chin, loty pomiędzy Kanadą/USA a Indiami, loty do Tokio z Europy: LOT Business Class – 3 x 32 kg, LOT Premium Economy – 2 x 23 kg, LOT Economy Class – Standard/Flex: 2 x 23 kg, Saver: 0
Lufthansa Na trasach europejskich – Klasa ekonomiczna classic: 1 x 23 kg, ekonomiczna flex: 1 x 23 kg, klasa biznes: 2 x 32 kg; na trasach międzykontynentalnych: klasa ekonomiczna: 1 x 23 kg, ekonomiczna premium: 2 x 23 kg, klasa biznes: 2 x 32 kg, pierwsza klasa: 3 x 32 kg
Air France W klasie Economy – od 0 do 2 walizek, o łącznej wadze 23 kg; w klasie Premium Economy – 2 walizki o wadze  23 kg każda; w klasie Business – 2 walizki o wadze 32 kg każda; w klasie La Première – 3 walizki o wadze 32 kg każda
KLM W klasie Economy – 1 sztuka bagażu o wymiarach do 158 cm, o dopuszczalnej wadze do 23 kg; w klasie Premium Comfort – 2 sztuki bagażu o wymiarach do 158 cm każda, przy dopuszczalnej wadze 23 kg na sztukę; w klasie Business – 2 sztuki bagażu o wymiarach do 158 cm każda, przy dopuszczalnej wadze 32 kg na sztukę
Swiss Air W Classic&Flex – 1 x 23 kg; w klasie Business – 2 x 32 kg (całkowita waga 64 kg)
Qatar Airways Maksymalny wymiar – 158 cm (system sztuk), 300 cm (system wagowy); maksymalna waga

Waga pojedynczej sztuki bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 32 kg

Emirates Klasa ekonomiczna – 20 kg (taryfa specjalna), 25 kg (Saver), 30 kg (Flex), 35 kg (Flex Plus); Klasa ekonomiczna premium – 35 kg; Klasa biznes – 40 kg; Pierwsza klasa – 50 kg

 Jak ubezpieczyć bagaż w samolocie?

Ubezpieczenie bagażu często zawarte jest w polisie turystycznej na wyjazd, zwłaszcza ten zagraniczny. Decydując się na zakup ubezpieczenia, warto więc zwrócić uwag na ten aspekt. Najczęściej w ramach takiej ochrony ubezpieczyciel zagwarantuje wypłatę odszkodowania w razie zgubienia, uszkodzenia, lub opóźnienia bagażu. Należy jednak sprawdzić, czy polisa obejmuje sprzęt sportowy i elektroniczny.

Warto przy tym pamiętać, że ubezpieczenie nie zawsze zadziała. Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

 • Gdy pozostawimy walizki bez opieki
 • Kiedy zostawimy bagaże w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone
 • Jeśli walizki nie będą odpowiednio zabezpieczone
 • Jeżeli fakt zgubienia lub zniszczenia bagażu nie zostanie zgłoszony ubezpieczycielowi w odpowiednim terminie

Ważne! Ubezpieczenie bagażu pokryje straty związane z jego uszkodzeniem, zagubieniem lub opóźnieniem tylko do wysokości sumy gwarantowanej.

Jak chroniony jest bagaż w samolocie?

Przewoźnik jest odpowiedzialny za nasz bagaż od momentu jego nadania na lotnisku wylotu aż do chwili odebrania go przez nas na lotnisku docelowym. W tym czasie linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność między innymi za ewentualne uszkodzenie, zagubienie, a także opóźnienie przybycia walizek lub innych przewożonych rzeczy.

Warunkiem otrzymania odszkodowania w razie jednej z powyższych sytuacji jest odpowiednie zabezpieczenie bagażu. Odmowa wypłaty pieniędzy może mieć miejsce również wtedy, gdy walizka posiadała defekt fabryczny. Dokładne informacje na temat wyłączeń odpowiedzialności linii lotniczych można znaleźć w regulaminie każdego z przewoźników.

Aby uzyskać odszkodowanie za uszkodzone, zgubione, lub opóźnione walizki, trzeba dopilnować terminów i wszystkich niezbędnych formalności. W przypadku uszkodzonego bagażu, na reklamację mamy 7 dni, a w przypadku jego zgubienia – 21 dni. Ważne, by odpowiednio udokumentować zaistniałą szkodę, najlepiej od razu na lotnisku i wysłać wniosek reklamacyjny bezpośrednio do przewoźnika.

Co warto wiedzieć?

 1. Pasażer może zabrać do samolotu bagaż podręczny oraz rejestrowany.
 2. Rozmiar i wagę zabieranych na pokład rzeczy każda linia lotnicza określa indywidualnie.
 3. W czasie lotu za zabierane bagaże odpowiada przewoźnik.
 4. W razie uszkodzenia czy zagubienia rzeczy pasażerowi przysługuje prawo do odszkodowania.
 5. Taką rekompensatę można otrzymać również w ramach ubezpieczenia turystycznego.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest bagaż podręczny?

Są to walizki i rzeczy zabierane na pokład samolotu. Nie trzeba ich odprawiać, muszą przejść tylko kontrolę bezpieczeństwa. Ich wymiary i waga są jasno określone. Zwykle bagaż podręczny jest ujęty w cenie biletu.

Czym jest bagaż rejestrowany?

To walizki i torby, które są przewożone w luku bagażowym. Można go zabrać za dodatkową opłatą. Przed wylotem należy go nadać.

Czy można ubezpieczyć bagaż na czas lotu?

Tak. Wielu ubezpieczycieli oferuje w ramach polisy turystycznej ochronę rzeczy zabieranych w podróż. W razie ich uszkodzenia czy zagubienia można otrzymać dodatkowe odszkodowanie, oprócz tego przysługującego od linii lotniczych.

Zobacz podobne artykuły

Najem krótkoterminowy mieszkania – co warto wiedzieć?
Najem krótkoterminowy mieszkania – co warto wiedzieć?

Najem krótkoterminowy mieszkania może zapewnić właścicielowi większy zysk niż wynajęcie mieszkania jednemu lokatorowi na rok...

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne
Grupowe ubezpieczenie zdrowotne

Grupowe ubezpieczenie zdrowotne – jak sama nazwa wskazuje – to propozycja dla określonej grupy osób....

Sprzedaż samochodu 2023 – formalności, obowiązki, koszty
Sprzedaż samochodu 2023 – formalności, obowiązki, koszty

Wbrew pozorom, obowiązki sprzedającego auto nie ograniczają się do podpisania umowy i przekazania kluczyków nowemu...