Upoważnienie do odbioru karty EKUZ może się przydać, jeśli osoba, która wnioskowała o wydanie takiego dokumentu, nie może odebrać go samodzielnie. Sprawdź, jak napisać takie pełnomocnictwo i kto może się nim posługiwać?

Znajdziesz tutaj również gotowe wzory upoważnień do odbioru EKUZ i do złożenia wniosku o EKUZ. Możesz je pobrać i wypełnić według poniższych wskazówek – szybko i wygodnie.

Karta EKUZ – co to jest?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który uprawnia jej posiadacza do otrzymania bezpłatnej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Jeśli osoba mająca taką kartę zachoruje lub ulegnie wypadkowi poza Polską, w kraju Unii Europejskiej, może zgłosić się do lekarza lub do szpitala bez konieczności płacenia za pomoc lekarską.

Oprócz krajów UE karta EKUZ wydana w Polsce działa również w takich państwach, jak:

  • Islandia,
  • Liechtenstein,
  • Norwegia,
  • Szwajcaria,
  • Wielka Brytania.

Jest to bardzo przydatny dokument, który warto mieć ze sobą zawsze, gdy podróżuje się po wymienionych krajach. Trzeba jednak pamiętać, że dysponowanie kartą EKUZ może nie wystarczyć w bardzo poważnych sytuacjach, na przykład, gdy będzie konieczna operacja. Dlatego zawsze warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne o gwarantowanej sumie ochrony adekwatnej do warunków panujących w danym państwie.

Kiedy można skorzystać  z EKUZ?

Ideą działania karty EKUZ jest zapewnienie jej użytkownikom możliwości korzystania z darmowych świadczeń zdrowotnych w takim zakresie, jaki obowiązuje obywateli danego kraju. Z jednej strony jest to bardzo duży komfort, z drugiej strony trzeba mieć świadomość pewnych ograniczeń.

Obywatele Polski są przyzwyczajeni do tego, że nawet z bardzo skomplikowanych i drogich zabiegów mogą korzystać bezpłatnie w ramach NFZ. Nie w każdym kraju opieka medyczna działa jednak na takiej samej zasadzie. W niektórych miejscach darmowe są jedynie najbardziej podstawowe usługi, na przykład przyjazd karetki w nagłym wypadku. Za wszelkie inne świadczenia (szczególnie te planowane z wyprzedzeniem) trzeba będzie zapłacić.

Warto mieć tego świadomość i wybierając się za granicę, wykupić dodatkową ochronę.

Na jakie usługi medyczne możesz liczyć, mając EKUZ?

Sprawdź, w jakich sytuacjach możesz skorzystać z gwarantowanej ochrony.

  • Niezbędne świadczenia medyczne – na przykład wizyta u lekarza rodzinnego.
  • Urazy – zostanie Ci udzielona niezbędna pomoc, na przykład założenie gipsu. Za dodatkowe usługi zwykle musisz zapłacić.
  • Zawał – otrzymasz natychmiastową pomoc, ale EKUZ nie pokryje długotrwałego leczenia.
  • Gorączka – również zostanie Ci udzielona potrzebna pomoc, jednak za dodatkowe badania musisz zapłacić.
  • Nagłe zachorowanie – możesz liczyć na przyjazd ratowników medycznych oraz udzielenie podstawowego wsparcia ratującego życie i zdrowie.
  • Wypadki – także masz zagwarantowany bezpłatny przyjazd ambulansu. Nie możesz jednak skorzystać z darmowych zabiegów, na przykład operacji planowanej z wyprzedzeniem.

Jak widać, karta EKUZ jest bardzo przydatna, nie można jednak traktować jej jako pełnego zabezpieczenia i gwarancji skorzystania z opieki medycznej w dowolnym zakresie.

Upoważnienie do odbioru karty EKUZ – kto może się nim posłużyć?

Pełnomocnikiem może zostać członek rodziny, partner, znajomy, pracodawca czy nawet sąsiad. Nie ma żadnych obostrzeń dotyczących tego, na kogo można wystawić upoważnienie do odbioru karty EKUZ.

Kiedy składa się upoważnienie do wydania karty EKUZ?

Pełnomocnictwo okazuje się podczas składania wniosku o wyrobienie karty lub podczas jej odbioru. Upoważnienie pozwala zarówno na składanie wniosku w imieniu osoby trzeciej, jak i odbiór gotowego dokumentu.

Wzór upoważnienia do wniosku możesz pobrać z naszej strony i wypełnić według poniższego wzoru.

Upoważnienie do odbioru karty EKUZ – wzór pełnomocnictwa

Upoważnienie do wydania karty EKUZ ma prostą formę, a jego wypełnienie nie jest skomplikowane.  W dokumencie muszą się znaleźć podstawowe dane, czyli:

  • miejscowość i data sporządzenia,
  • dane upoważniającego:
  • imiona,
  • nazwisko,
  • adres,
  • dane kontaktowe,
  • numer PESEL,
  • dane upoważnionego:
  • imiona,
  • nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer i seria dowodu osobistego,

Na końcu należy zamieścić podpis osoby wystawiającej upoważnienie do odbioru karty EKUZ. Korzystając ze wzoru pełnomocnictwa z naszej strony, masz pewność, każda placówka przyjmie taki wniosek. Jest on zgodny z obowiązującymi zasadami.

EKUZ – czy upoważnienie dla dziecka jest potrzebne?

Trzeba pamiętać, że karta EKUZ jest wydawana dla konkretnej osoby, także osobno dla każdego dziecka. Nie jest to dokument obejmujący automatycznie całą rodzinę. Karta jest ważna za granicą razem z dokumentem tożsamości rodzica.

Wyrobienie dokumentu dla dziecka nie jest skomplikowane. Należy wypełnić taki sam wniosek, jak dla osoby dorosłej. W rubryce „Dane osoby” wpisz dane dziecka, a w rubryce „Status osoby” zaznacz opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”.

Jeśli chcesz odebrać kartę EKUZ dla Twojego dziecka, nie potrzebujesz do tego upoważnienia. Nie jest ono także wymagane, jeśli robisz to w imieniu współmałżonka.

Kto podpisuje wniosek EKUZ dla dziecka?

Wniosek musi podpisać jeden z rodziców lub tylko jeden opiekun prawny. Nie trzeba zamieszczać podpisów obojga rodziców/opiekunów. Po uzupełnieniu formularza można złożyć go osobiście, przesłać pocztą lub przez Internet na adres NFZ.

Karta EKUZ a ubezpieczenie podróżne

Karta EKUZ jest bardzo przydatna i zdecydowanie warto ją wyrobić przed wyjazdem za granicę do krajów EU oraz innych, które znajdują się w systemie. Trzeba jednak pamiętać, że nie upoważnia ona do korzystania z opieki medycznej w nieograniczonym zakresie.

Taki dokument pomoże w nagłych wypadkach, gdy Twoje życie lub zdrowie są zagrożone. Nie licz jednak na to, że na jego podstawie skorzystasz z zaawansowanych badań, zabiegów czy operacji. Aby rozszerzyć zakres ochrony, pomyśl o zakupie ubezpieczenia turystycznego. Nabędziesz je w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Aby wybrać polisę turystyczną na miarę Twoich potrzeb, skorzystaj z wygodnego kalkulatora online. Znajdziesz go tutaj:  https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/. Wystarczy podać niezbędne dane, by zyskać dostęp do bogatej oferty wielu firm ubezpieczeniowych.

Podsumowanie

  1. Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć osobiście lub może to zrobić pełnomocnik. Może on również odebrać gotowy dokument.
  2. Aby upoważnić inną osobę do odbioru karty, należy sporządzić upoważnienie według wzoru, który możesz pobrać z naszej strony.
  3. Karta EKUZ może okazać się niewystarczająca, jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

FAQ

Kto może zostać pełnomocnikiem podczas odbioru karty EKUZ?

Może nim zostać każdy, nie tylko członek rodziny. Kartę może odebrać znajomy, partner czy pracodawca.

Czy aby odebrać kartę dla dziecka, potrzebne jest upoważnienie?

Nie trzeba go wypełniać, jeśli dziecko jest niepełnoletnie. Nie jest to również konieczne w przypadku odbioru karty EKUZ dla współmałżonka.

Czy karta EKUZ jest wymagana za granicą?

Nie jest obowiązkowa, jednak może okazać się bardzo przydatna w razie wypadku lub choroby. Dlatego warto ją wyrobić przed podróżą.

Dokumenty do pobrania

Pobierz wniosek o upoważnienie do zlożenia wniosku EKUZ (PDF) Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Reklamacja za zagubiony bagaż rejestrowany
Reklamacja za zagubiony bagaż rejestrowany

Linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za zagubiony bagaż podręczny i rejestrowany. W przypadku niedostarczenia bagażu, podróżnemu...

Odszkodowanie za opóźniony lot – jak je otrzymać?
Odszkodowanie za opóźniony lot – jak je otrzymać?

Choć opóźniony lot może przytrafić się każdemu, taka sytuacja zazwyczaj bywa bardzo uciążliwa. Na szczęście...

Reklamacja za uszkodzony bagaż rejestrowany – co musisz wiedzieć?
Reklamacja za uszkodzony bagaż rejestrowany – co musisz wiedzieć?

Uszkodzenie bagażu to wbrew pozorom bardzo częsta sytuacja na lotniskach. Warto pamiętać, że często mamy...