Chęć zmiany pracy może pojawić się w dowolnym momencie. Aby jednak przerwać obowiązywanie podpisanej umowy, należy złożyć wypowiedzenie. Musi być ono zgodne z aktualnymi wzorcami i przepisami oraz zostać dostarczone pracodawcy w odpowiednim terminie. Jak napisać poprawne wypowiedzenie umowy o pracę?
Czym jest wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę to pismo skutkujące zakończeniem stosunku pracy. Dokument ten musi zawierać kilka informacji, takich jak:
- dane pracownika i pracodawcy,
- data i miejsce sporządzenia pisma,
- forma rozwiązania stosunku pracy – np. z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
- podpis strony składającej pismo.
Dokument może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca. W pierwszym przypadku ma to najczęściej związek ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Natomiast szefowie wręczają wypowiedzenia np. podczas redukcji etatów czy w sytuacji, gdy dana osoba nie spełniła postawionych oczekiwań.
Pismo tego typu jest jednostronne – nie wymaga akceptacji drugiej strony. Lepiej jednak zadbać o potwierdzenie wpłynięcia dokumentu. Wystarczy np. e-mail lub kwitek z poczty wydawany w przypadku listów poleconych.
Jak dostarczyć wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy o pracę można dostarczyć osobiście lub drogą pocztową (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, przesłanym na adres firmy). W niektórych firmach akceptuje się też wysyłanie wniosków online, ale warto wcześniej upewnić się, że pracodawca nie przegapi e-maila z
wypowiedzeniem.
Układ wypowiedzenia umowy o pracę
Wypowiedzenie umowy o pracę musi zostać napisane w odpowiedni sposób. Obowiązujący układ takiego pisma prezentuje się następująco:
- miejscowość i data (prawy górny róg),
- dane pracownika – imię, nazwisko i adres (lewa strona),
- dane pracodawcy – nazwa firmy i adres, ewentualnie jej NIP (prawa strona),
- nagłówek „Wypowiedzenie umowy o pracę” lub „Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem” (środek),
- informacja o rozwiązaniu umowy – np. „Niniejszym wypowiadam umowę o pracę zawartą dnia …pomiędzy (nazwa pracodawcy) a (imię i nazwisko pracownika) z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego…,
- opcjonalne informacje – dodaje się je w przypadku pism za porozumieniem stron oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia,
- podpis osoby składającej dokument (pod informacją o rozwiązaniu umowy).
W wypowiedzeniu nie trzeba wskazywać powodu jego złożenia. Można jednak to zrobić – wszystko zależy od woli osoby przygotowującej pismo.
Dokument nie musi być wydrukowany. Jeśli nie masz dostępu do drukarki, wystarczy, że napiszesz go ręcznie, zachowując odpowiedni układ informacji.
Wzór wniosku o zakończenie stosunku pracy znajdziesz na naszej stronie – poniżej.
Co, jeśli wniosek został wypełniony niepoprawnie?
Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę jest niekompletne, pracodawca lub pracownik (w zależności od strony składającej taki dokument) może je odrzucić. Wówczas trzeba ponownie przygotować pismo i złożyć je drugi raz. Natomiast w sytuacji, gdy dokument zawiera nieprawidłowe informacje, np. inny powód zwolnienia niż ten rzeczywisty, pracownik zwykle może odwołać się do sądu pracy. W niektórych przypadkach instytucja ta decyduje o przyznaniu odszkodowania lub unieważnieniu wypowiedzenia i przywróceniu danej osoby na poprzednie stanowisko. Warto też pamiętać, że wszelkie błędy w dokumencie wydłużają całą procedurę, co generuje koszty i stres zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić pismo, zanim trafi do drugiej strony.
Różne sposoby rozwiązania stosunku pracy
Każdą umowę o pracę można rozwiązać – wynika to z obowiązujących przepisów. To, w jaki sposób przebiega ten proces, zależy jednak od kilku czynników. Wyróżnia się trzy opcje:
- rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia – wówczas konieczne jest złożenie odpowiedniego dokumentu, a następnie przepracowanie czasu określonego w umowie;
- rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia – w takim przypadku można zrezygnować z zatrudnienia od razu, bez konieczności pojawiania się w firmie przez kolejne tygodnie;
- rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron – warunki zależą wówczas od ustaleń między pracownikiem a pracodawcą.
Rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia to czas, który należy przepracować po złożeniu dokumentu. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie dla obu stron. Pracownik może wówczas szukać nowego zatrudnienia, a pracodawca – zorganizować zastępstwo.
To, ile trwa okres wypowiedzenia, zależy od czasu przepracowanego w danej firmie:
- mniej niż 6 miesięcy – 2 tygodnie okresu wypowiedzenia,
- dłużej niż 6 miesięcy, ale mniej niż 3 lata – 1 miesiąc okresu wypowiedzenia,
- co najmniej 3 lata – 3 miesiące okresu wypowiedzenia.
W tym czasie pracownik powinien kontynuować pracę (a jednocześnie np. szukać nowego zatrudnienia, by zapewnić sobie ciągłość uzyskiwania przychodu). Zdarzają się jednak sytuacje, w których pracodawca zwalnia go z takiego obowiązku. Wówczas pracownik wciąż uzyskuje wynagrodzenie, ale nie musi pojawiać się w firmie. Wypłata jest liczona tak samo, jak w przypadku urlopu.
Wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia
W takim przypadku umowa o pracę jest rozwiązywana ze skutkiem natychmiastowym. Opcja ta jest możliwa np. wtedy, gdy pracodawca dopuścił się naruszenia praw i obowiązków pracownika lub wydano orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanego zawodu na zdrowie danej osoby. Wówczas wypowiedzenie powinno zostać uzupełnione o powody, dla których zdecydowano się na rozwiązanie umowy we właśnie takim trybie. Muszą one mieć odniesienie do konkretnych artykułów Kodeksu Pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron to ostatnia z dostępnych opcji. Wówczas pracownik i pracodawca wspólnie ustalają warunki przerwania stosunku pracy. Mowa tu m.in. o dokładnej dacie jego zakończenia i kwestii wypłacanego wynagrodzenia.
Informacja na temat wypracowanych ustaleń musi znaleźć się w piśmie. Należy zapisać ją w najdłuższym fragmencie tego dokumentu, czyli tym znajdującym się pod nagłówkiem. W takim przypadku również nie trzeba podawać przyczyny złożenia wypowiedzenia.
Wniosek wypowiedzenia umowy o pracę – o czym warto pamiętać?
Decydując się na złożenie wniosku wypowiedzenia umowy o pracę, warto pamiętać o kilku kwestiach, takich jak:
- przygotowanie pisma w dwóch egzemplarzach – najlepiej, by zostały one podpisane przez obie strony. Będzie to przydatne w razie jakichkolwiek sporów;
- sporządzenie dokumentu w wersji z zachowaniem okresu wypowiedzenia i za porozumieniem stron – zabranie obu tych pism na spotkanie z pracodawcą pozwala na szybkie dopełnienie formalności, gdy zgodzi się on na zaproponowane warunki zakończenia współpracy;
- przygotowanie wypowiedzenia w formie pisemnej – mimo że ustne umowy mają taką samą moc, to trudno je udowodnić. Z tego powodu najlepiej przygotować wydrukowany lub elektroniczny dokument i wysłać go tak, by został po tym ślad;
- odpowiednie określenie dokładnej daty zakończenia współpracy – okres wypowiedzenia jest liczony od początku miesiąca. Oznacza to, że składając pismo np. w połowie stycznia, czas ten rozpocznie się dopiero 1 lutego;
- brak konieczności wskazywania powodu złożenia wypowiedzenia.
Oprócz tego warto zadbać o to, by po ustaniu stosunku pracy pracodawca wystawił świadectwo. Należy je przeczytać i upewnić się, że jest zgodne z rzeczywistością. W trakcie okresu wypowiedzenia pracownik może też wykorzystać zaległy lub bieżący urlop (za zgodą).