W umowie między pracownikiem a pracodawcą powinna znaleźć się informacja o obowiązkach wykonywanych w ramach danego stanowiska. Jeśli więc podjęto decyzję o przeniesieniu zatrudnionego do innego działu w tej samej firmie, zwykle konieczne jest prowadzenie zmian w jego dokumentacji. Jak to wygląda w praktyce?

Kto może zawnioskować o zmianę stanowiska pracy?

O zmianę stanowiska pracy może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca. W pierwszym przypadku konieczne jest złożenie wniosku, w którym znajdzie się m.in. uzasadnienie chęci otrzymania innej posady w tej samej firmie. W drugim przełożony najczęściej przedstawia zatrudnionemu nową propozycję, wraz z informacją o wynagrodzeniu, które zwykle jest motywacją do zmiany stanowiska. Jeśli pracownik odmówi, może dojść do wypowiedzenia umowy (w przypadku wypowiedzenia zmieniającego).

Szczególną sytuacją jest ta, w której ma dojść do przeniesienia zatrudnionego objętego 4-letnim okresem ochronnym przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Taka osoba również może wystąpić o zmianę obowiązków, ale wówczas stosuje się wyłącznie porozumienie zmieniające. Polega ono na podpisanie zgodnego oświadczenia woli przez obie strony umowy o pracę.

Porozumienie zmieniające i wypowiedzenie zmieniające

Porozumienie zmieniające to dokument, który wprowadza zmiany w już istniejącej umowie. Najczęściej takie modyfikacje dotyczą wynagrodzenia, stanowiska oraz rodzaju stosunku pracy (np. z określonego na nieokreślony). Takie rozwiązanie pozwala na przekształcenie treści dokumentu bez konieczności wypowiadania umowy lub czekania do końca jej trwania. Jest ono stosowane m.in. w przypadku pracowników w okresie ochronnym, którzy nie mogą zostać zwolnieni.

Porozumienie zmieniające powinno zawierać następujące elementy:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • imię, nazwisko, adres i numer telefonu pracownika,
  • aktualne stanowisko,
  • dotychczasowe warunki umowy,
  • imię i nazwisko przełożonego oraz adres firmy,
  • informacje o nowych warunkach umowy,
  • data, od której mają obowiązywać zmiany,
  • podpisy pracownika i przełożonego.

Natomiast wypowiedzenie zmieniające to jednostronne oświadczenie pracodawcy, które polega na zakończeniu dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz jednoczesnym zaproponowaniu nowej formy zatrudnienia. To pracownik decyduje o jej przyjęciu lub odrzuceniu. Jeśli zaakceptuje wszystkie szczegóły, dochodzi do podpisania zupełnie nowej umowy. W tym przypadku nie ma możliwości zmiany czasu nieokreślonego na określony.

Co dzieje się po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego?

Po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego pracownik ma czas na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu zaproponowanych warunków pracy. Wynosi on połowę okresu wypowiedzenia, którego długość jest zależna m.in. od liczby miesięcy przepracowanych w danej firmie. Jeśli zatrudniony odrzuci propozycję, po upływie całego przewidzianego czasu trwania stosunku pracy następuje jego rozwiązanie na zasadach ogólnych. Gdy tego nie zrobi, przyjmuje się, że akceptuje on nowe warunki – wówczas dochodzi do podpisania kolejnej umowy.

Czas na decyzję zależy od długości okresu wypowiedzenia. Wynosi on:

  • 2 tygodnie – zatrudnienie poniżej 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc – zatrudnienie przez okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 3 miesiące – zatrudnienie powyżej 3 lat.

Kiedy warto zawnioskować o zmianę stanowiska?

O zmianę stanowiska najczęściej wnioskują osoby, które czują, że mogłyby lepiej wykorzystać swoje umiejętności w ramach innej posady. Taki krok jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy w firmie jest tworzony zupełnie nowy dział. Wówczas można przenieść się do niego z aktualnie zajmowanego stanowiska, zamiast korzystać ze standardowej rekrutacji.

Pracownik może poprosić również o zmianę posady na niższą w hierarchii. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy jego sytuacja rodzinna czy zdrowotna nie pozwala na wykonywanie dotychczasowych obowiązków. Powodem mogą być też problemy w dostosowaniu się do tempa pracy zespołu czy wymagań aktualnie wykonywanych zadań.

Wniosek o zmianę stanowiska pracy

Pracownik chcący zmienić stanowisko pracy musi dostarczyć pracodawcy odpowiedni wniosek. Taki dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • data i miejsce sporządzenia,
  • imię i nazwisko pracownika, adres, numer telefonu,
  • aktualne stanowisko pracy,
  • dane pracodawcy – imię i nazwisko przełożonego, adres siedziby firmy,
  • uzasadnienie prośby,
  • podpis pracownika.

Dokument powinien mieć oficjalny ton. Warto uwzględnić w nim też formy grzecznościowe.

Uzasadnienie chęci zmiany stanowiska

We wniosku o zmianę stanowiska muszą znaleźć się informacje o motywacji takiej decyzji. Powody mogą różnić się w zależności od tego, czy chodzi o awans, czy o degradację lub przeniesienie na równoległą posadę.

  • Zmiana stanowiska na wyższe – wówczas należy wykazać, że dysponuje się umiejętnościami i wiedzą, które znacznie przekraczają wymagania aktualnej posady i odpowiadają tym na wyższym stanowisku.
  • Zmiana stanowiska na równoległe w hierarchii – w takiej sytuacji trzeba udowodnić, że aktualne kwalifikacje są bardziej adekwatne do obowiązków wykonywanych np. w innym dziale. Dobrym powodem jest też chęć zdobycia doświadczenia w kolejnej dziedzinie.
  • Zmiana stanowiska na niższe – w tym przypadku najczęstszymi motywacjami są niewystarczające umiejętności (powodujące np. notoryczne błędy i duży stres) lub pogorszenie sytuacji zdrowotnej bądź rodzinnej.

Powody powinny być konkretne, a jednocześnie przekonujące. Warto wskazać jedynie te motywacje, które faktycznie mogą przyczynić się do wyrażenia zgody na przeniesienie na inne stanowisko.

Zmiana wynagrodzenia w ramach przeniesienia na inne stanowisko

Zwykle przeniesienie na inne stanowisko wiąże się ze zmianą wynagrodzenia. Pensja może zarówno spaść, jak i wzrosnąć. Zdarza się też, że pozostaje na tym samym poziomie. Informacje o nowej płacy muszą znaleźć się w umowie, niezależnie od tego, czy wybrano wypowiedzenie zmieniające, czy porozumienie.

Zmiana stanowiska pracy – badania lekarskie

Przed podjęciem zatrudnienia konieczne jest odwiedzenie lekarza medycyny pracy w celu wykonania badania wstępnego. W późniejszym czasie nie rzadziej niż co 5 lat trzeba powtarzać całą procedurę. Ma to na celu upewnienie się, że stan zdrowia danej osoby wciąż pozwala jej na bezpieczną pracę na konkretnym stanowisku.

Oznacza to, że po zmianie działu i obowiązków trzeba powtórnie wykonać badanie u lekarza medycyny pracy – nawet jeśli poprzednie teoretycznie wciąż jest ważne. Na nowym stanowisku mogą bowiem występować zupełnie inne zagrożenia, które wymagają ponownego przeanalizowania stanu zdrowia kandydata. Co więcej, po zmianie działu trzeba też przejść szkolenie BHP dostosowane do aktualnych obowiązków.

Czy pracodawca może zdecydować o zmianie stanowiska bez zgody pracownika?

Raz w roku pracodawca może przenieść pracownika na inne stanowisko, na okres maksymalnie 3 miesięcy. Wówczas nie ma konieczności podpisywania porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego. Jedynym warunkiem jest zachowanie dotychczasowego wynagrodzenia. Nowe stanowisko nie powinno też mocno odbiegać od poprzedniego, by pracownik mógł bez przeszkód wykonywać obowiązki przy wykorzystaniu swoich aktualnych umiejętności.

Warto wiedzieć

  • O zmianę stanowiska może wystąpić zarówno pracownik, jak i pracodawca.
  • Przeniesienie na inną posadę może nastąpić w ramach wypowiedzenia lub porozumienia zmieniającego.
  • Pracodawca może zmienić stanowisko pracownika bez jego zgody raz w roku, na maksymalnie 3 miesiące. Musi jednak zachować dotychczasowe wynagrodzenie i podobne obowiązki.
  • Ostateczną decyzję w związku ze zmianą stanowiska pracy w ramach porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego podejmuje zatrudniony. W pierwszym przypadku po odmowie zachowuje on swoją dotychczasową posadę, a w drugim – kończy współpracę z firmą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy po urlopie macierzyńskim pracodawca może zdecydować o zmianie stanowiska?

Kobieta kończąca urlop macierzyński powinna wrócić na dotychczas zajmowane stanowisko. Jeśli nie jest to możliwe (bo np. zdecydowano o jego usunięciu), pracodawca ma obowiązek zaproponować inną posadę, która jest równorzędna lub zgodna z jej kwalifikacjami zawodowymi.

Co się dzieje, gdy pracodawca negatywnie rozpatrzy prośbę o zmianę stanowiska?

W takiej sytuacji pracownik pozostaje na dotychczasowym stanowisku. Wystąpienie z prośbą o zmianę posady nie powinno powodować żadnych negatywnych konsekwencji.

Dokumenty do pobrania

Wniosek o zmianę stanowiska pracy wzór doc Pobierz dokument

Zobacz podobne wnioski

Wniosek o koncesję na alkohol
Wniosek o koncesję na alkohol

Aby móc legalnie sprzedawać alkohol, trzeba uzyskać koncesję. Pozwolenie to wydaje urząd gminy lub miasta...

Wniosek o dodatek energetyczny
Wniosek o dodatek energetyczny

W ostatnich latach ceny prądu wzrosły, co odczuło wiele gospodarstw domowych. Z tego powodu już...

Wniosek o paszport dla psa
Wniosek o paszport dla psa

Aby móc legalnie przekraczać granicę państwa z psem, trzeba wyrobić mu paszport. Dokument ten jest...