Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów potwierdzających tożsamość. Nie wszyscy wiedzą, że wydaje się go nie tylko osobom pełnoletnim, lecz także dzieciom. Jakie warunki trzeba spełnić, aby wyrobić dowód małoletniemu? Kiedy jest to potrzebne?
Kiedy trzeba wyrobić dowód osobisty dla dziecka?
Na co dzień dziecko nie potrzebuje dowodu osobistego ani paszportu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest oficjalne potwierdzenie tożsamości. To m.in.:
- wyjazd za granicę – w obrębie UE i strefy Schengen można podróżować z samym dowodem osobistym;
- przejazdy pociągiem z dzieckiem poniżej 4 lat – taki maluch nie ma jeszcze legitymacji ani żadnego innego dokumentu potwierdzającego jego wiek i prawo do darmowego korzystania z kolei. Jeśli konduktor chce zweryfikować, ile lat ma mały pasażer, niezbędne jest przedstawienie dowodu osobistego lub aktu urodzenia.
Dokument ten nie jest więc wymagany w codziennym życiu, ale może być bardzo przydatny.
Wyrobienie dowodu dla dziecka a zgoda rodzica
Obecnie aby wyrobić dziecku dowód osobisty, nie trzeba mieć zgody obojga rodziców. Wystarczy tylko jeden z nich, co jest dużym ułatwieniem np. dla rozwiedzionych par. Wniosek może złożyć też inny opiekun prawny lub kurator – jeśli został przydzielony. Wówczas jest konieczne uzyskanie orzeczenia sądu.
Ważne: osoba składająca wniosek musi mieć przy sobie własny dowód osobisty lub paszport do wglądu w celu potwierdzenia tożsamości.
Jak wyrobić dowód dla dziecka?
Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Od 29 grudnia 2023 roku nie musisz już składać tego dokumentu w wersji papierowej. Niezbędne dane są bowiem pobierane automatycznie z rejestrów państwowych podczas wizyty w urzędzie miasta lub gminy.
Osobiste składanie wniosku o dowód dla dziecka krok po kroku:
- wizyta w urzędzie – jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, nie musi być obecne podczas całej procedury,
- wygenerowanie wniosku przez pracownika,
- weryfikacja zgodności danych przez wnioskującego,
- podpisanie dokumentu,
- pobranie odcisków palców i wzoru podpisu (w przypadku dzieci w wieku powyżej 12 lat),
- wydanie potwierdzenia złożenia wniosku,
- oczekiwanie na wyrobienie dokumentu,
- odbiór gotowego dowodu.
Drugą opcją jest wypełnienie wniosku online poprzez stronę www.mobywatel.gov.pl. To zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu, by osobiście odwiedzić urząd. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dzieci w wieku powyżej 12 lat jest konieczne pobranie odcisków palców, a co za tym idzie – umówienie wizyty w placówce.
Wnioskowanie o dowód osobisty online krok po kroku:
- wejście na stronę www.mobywatel.gov.pl,
- zalogowanie na platformę (np. poprzez bankowość),
- wypełnienie wniosku o wydanie dowodu dla dziecka lub podopiecznego w zakładce „Załatw sprawę online”,
- weryfikacja automatycznie uzupełnionych danych i uzupełnienie tych brakujących,
- wgranie pliku zawierającego fotografię dziecka,
- podpisanie wniosku profilem zaufanym, certyfikatem kwalifikowanym lub e-dowodem,
- jeśli dziecko ma więcej niż 12 lat – osobista wizyta w urzędzie, do którego wpłynął dokument i pobranie odcisków palców oraz wzoru podpisu,
- oczekiwanie na wyrobienie dowodu,
- odbiór dokumentu.
Ile czeka się na wyrobienie dowodu dla dziecka?
Na wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka urząd ma aż 30 dni od momentu złożenia wniosku. Zazwyczaj cały proces przebiega jednak szybciej, a w wielu przypadkach dokument jest gotowy do odbioru już po kilkunastu dniach. Aktualny status można sprawdzać na stronie www.gov.pl.
Uwaga: jeśli dziecko ma więcej niż 12 lat, 30 dni liczy się nie od momentu wpłynięcia wniosku online, ale od przekazania wzoru podpisu i odcisków palców.
Czy dziecko musi być obecne podczas całej procedury?
Jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat, nie musi pojawiać się w urzędzie na żadnym etapie wyrabiania dokumentu. Starsze pociechy (od 5. do 12. roku życia) powinny być obecne podczas składania lub odbierania dowodu – do wyboru. Natomiast nastolatkowie w wieku powyżej 12 lat muszą złożyć podpis i przekazać swoje odciski palców, a następnie osobiście przyjąć wyrobiony dokument.
Zdjęcie do dowodu osobistego dla dziecka
Wraz z wnioskiem konieczne jest dostarczenie fotografii spełniającej odpowiednie wytyczne. Zgodnie z nimi powinna ona:
- być kolorowa,
- mieć wymiary 35×45 mm,
- zostać wykonana na papierze fotograficznym,
- mieć nie więcej niż 6 miesięcy.
Wymienionych wymogów nie muszą spełniać zdjęcia dzieci poniżej 5. roku życia oraz w sytuacji, gdy maluch ma orzeczenie o niepełnosprawności (lub stopniu niepełnosprawności) bądź jego stan zdrowia nie pozwala na wykonanie fotografii zgodnej z wytycznymi.
Ile kosztuje dowód osobisty dla dziecka?
Dowód osobisty dla dziecka jest darmowy. Jedyne koszty ponoszone w związku z jego wyrobieniem to te wynikające z konieczności wykonania odpowiednich zdjęć, zgodnych z aktualnymi wymogami. W przypadku najmłodszych ogromne znaczenie ma to, by były one aktualne. Dzieci zmieniają się bowiem bardzo szybko.
Czy urząd może odmówić wydania dowodu osobistego dziecku?
Tak, urząd może odmówić wydania takiego dokumentu. Jest tak najczęściej w sytuacji, gdy uzupełnione dane okazują się nieprawidłowe lub dołączone zdjęcie nie spełnia aktualnych wymogów. Dowodu osobistego nie otrzyma też osoba, która nie jest uprawniona do złożenia wniosku.
Od decyzji odmownej można się odwołać. Masz na to 14 dni od momentu jej wydania.
Dowód osobisty dla dziecka i dorosłego – różnice
Dowód osobisty dla dziecka wygląda dokładnie tak samo jak dokument wydawany osobom dorosłym. Może mieć on jednak krótszy termin ważności:
- 5 lat – jeśli dziecko ma mniej niż 12 lat,
- 10 lat – jeśli dziecko ma więcej niż 12 lat.
Zasady te obowiązują w przypadku dowodów wydanych po 7 listopada 2021 roku. Wcześniej przepisy wyglądały nieco inaczej i zmieniały się nawet co 2 lata. Dokładną ważność dokumentów wyrobionych w konkretnym terminie sprawdzisz na stronie https://www.gov.pl/web/gov/dowod-osobisty-informacje.
W przypadku osób pełnoletnich ważność dokumentu również wynosi 10 lat. Wyjątkiem są seniorzy w wieku powyżej 65 lat, którzy do 2015 roku otrzymywali dowód osobisty bezterminowo.