PESEL jest indywidualnym oznaczeniem umożliwiającym identyfikację konkretnej osoby. W celu zwiększenia bezpieczeństwa wprowadzono możliwość jego zastrzeżenia. Ma to ograniczyć ryzyko związane z wykorzystaniem numeru m.in. w celu zaciągnięcia kredytu przez osobę do tego niepowołaną. Dowiedz się, jak to zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.
Zastrzeganie numer PESEL – krok po kroku
Numer PESEL możesz zastrzec przez Internet, a także osobiście w urzędzie gminy. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze, dlatego warto przyjrzeć mu się nieco bliżej.
Jeśli chcesz zastrzec swój numer PESEL bez wychodzenia z domu, będziesz potrzebować jednego ze sposobów logowania:
- profilu zaufanego,
- podpisu kwalifikowanego,
- e-dowodu,
- danych do logowania do bankowości elektronicznej.
Wejdź na stronę gov.pl i znajdź zakładkę „Dla Obywatela”, a następnie kliknij „Dokumenty i dane osobowe”. W sekcji PESEL oszukaj „Zastrzeż swój numer PESEL lub cofnij zastrzeżenie”. Zaloguj się do usługi Obywatel, korzystając z jednego z wymienionych wcześniej narzędzi i tam odnajdź zakładkę „Zastrzeż PESEL”.
Ważne! Jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenie, wybierz opcję bezterminową lub określ datę i godzinę, gdy Twój PESEL ponownie zostanie objęty ochroną.
Możesz także skorzystać z aplikacji mobilnej mObywatel. Wystarczy, że znajdziesz ikonę „Zastrzeż PESEL” i sprawdzi status swojego numeru. Kliknij przycisk „Zastrzeż PESEL”, a zobaczysz na ekranie urządzenia mobilnego informację o tym, że proces zakończył się sukcesem.
Wolisz tradycyjną formę dopełniania formalności i chcesz zastrzec PESEL w urzędzie gminy? Musisz przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz wniosek. Możesz go ściągnąć z Internetu i samodzielnie wypełnić lub poprosić urzędnika o jego wygenerowanie z systemu. Pamiętaj o tym, aby zweryfikować poprawność danych. Podpisz i złóż wniosek, a w ten sposób zastrzeżesz swój numer PESEL. Usługa jest realizowana od razu, gdy dane zostaną wprowadzone do systemu. Urzędnik powinien wydać Ci potwierdzenie, że numer został zastrzeżony.
Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?
Zastrzeżenie numeru PESEL ma przede wszystkim zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą złodziei wyłudzających kredyty i pożyczki na czyjeś dane. Instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzania, czy dane, którymi posługuje się wnioskodawca, nie są zastrzeżone. Jeśli tak, są zobligowane do odmówienia udzielenia finansowania. W ten sposób uchronisz się przed wykorzystaniem Twoich danych do takich celów, a więc unikniesz problemów związanych ze spłatą nieswojego zobowiązania. Weź pod uwagę to, że PESEL może także służyć do zakupów na raty czy wyrobienia karty SIM, która może posłużyć np. do uzyskania danych do bankowości mobilnej.
Gdzie można wykorzystać zastrzeżony numer PESEL?
Myślisz o tym, aby zastrzec swój numer PESEL, ale obawiasz się, że skomplikuje to np. wizyty u lekarza? Nie musisz się martwić, gdyż mimo zastrzeżenia nadal będziesz mógł wykorzystać go, aby:
- załatwiać sprawy urzędowe oraz zdrowotne,
- brać udział w wyborach,
- korzystać z profilu zaufanego,
- korzystać z usług pocztowych,
- podróżować poza granice kraju,
- wykonywać czynności służbowe.
Zastrzeżenie numeru PESEL nie wpływa także w żaden sposób na ważność dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu.
Kiedy konieczne jest cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL?
Jeśli będziesz chciał zaciągnąć kredyt czy pożyczkę, a masz zastrzeżony numer PESEL, to przed złożeniem wniosku trzeba będzie cofnąć dyspozycję. W przeciwnym razie otrzymasz odmowę. Takie działanie jest również konieczne m.in. w przypadku otwierania rachunku bankowego, wypłaty z banku kwoty powyżej 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę czy zakupów na raty. Będziesz musiał cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL również przy podpisywaniu aktu notarialnego nieruchomości. Możesz to zrobić szybko i wygodnie, za pomocą aplikacji lub portalu mObywatel.
Zastrzeżenie numeru PESEL może pomóc Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i problemów związanych głównie z zaciągnięciem na Twoje dane kredytu czy pożyczki. Warto to zrobić, gdyż jest to darmowa usługa, z której możesz skorzystać bez wychodzenia z domu.