Założenie własnej działalności gospodarczej może być korzystną alternatywą dla pracy na etacie. Wiąże się z pewnymi formalnościami, które trzeba dopełnić, aby otworzyć firmę. Na szczęście możesz to zrobić nawet bez wychodzenia z domu. Dowiedz się, jak założyć własną działalność, aby cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo.
Rejestracja działalności gospodarczej – logowanie do serwisu
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie działalności gospodarczej poprzez portal Biznes.gov.pl. Znajdziesz tam kreator wniosku. Aby zalogować się do systemu, wybierz jedną z dostępnych metod:
- bankowość elektroniczną,
- profil zaufany,
- aplikację mObywatel,
- e-Dowód,
- eID.
Kolejnym krokiem jest potwierdzenie adresu e-mail, na który będziesz otrzymywać informacje od serwisu. Aby to zrobić, wpisz kod weryfikacyjny, który otrzymasz na skrzynkę pocztową.
To warto wiedzieć przed założeniem działalności gospodarczej
Nie każda firma musi być uwzględniona w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Przepisy prawa umożliwiają prowadzenie działalności nierejestrowane =j – pod warunkiem, że jesteś osobą fizyczną, nie rejestrowałeś firmy w ciągu ostatnich 60 miesięcy, a przychody biznesu w żadnym miesiącu nie przekroczą kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującej w danym roku (do końca 2024 r. to 3 225 zł). Aby móc skorzystać z tej opcji, działalność nie może być reglamentowana i prowadzona w ramach spółki cywilnej.
Zwolnienie z obowiązku rejestracji w CEiDG dotyczy również rolników prowadzących agroturystyki, produkcję wina lub handel detaliczny.
Zakładanie firmy wiąże się także z wyborem jej nazwy. Musi ona zawierać przynajmniej Twoje imię i nazwisko w mianowniku (dokładnie w tej kolejności). Możesz dodać także inne elementy, które pozwolą Ci wyróżnić swój biznes.
Ważne! Osoba fizyczna może dokonać tylko jednego wpisu do CEiDG. Prawo dopuszcza jednak możliwość prowadzenia pod nim różnych typów działalności gospodarczej
Musisz także wybrać kod w Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli PKD. Główny musi być związany z profilem Twojej działalności. Możesz dodać także dowolną liczbę kodów dodatkowych.
Zastanów się także nad formą opodatkowania swojej działalności. Do wyboru masz następujące warianty:
- zasady ogólne według skali podatkowej,
- stawkę liniową,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Od tego, jaką formę wybierzesz, będzie zależał sposób rozliczania z urzędem skarbowym.
Rejestracja działalności gospodarczej – krok po kroku
Po zalogowaniu do serwisu zostaniesz przeniesiony do wirtualnego wniosku. W pierwszej kolejności musisz zaznaczyć swoje obywatelstwo oraz podać następujące dane osobowe:
- imię,
- nazwisko,
- imię ojca,
- imię matki,
- PESEL,
- miejsce urodzenia.
Zaznacz także, czy masz numer NIP lub zagraniczny numer identyfikacyjny. Uzupełnij również pola związane z małżeńską wspólnością majątkową oraz rodzajem, serią dokumentu tożsamości oraz adresem zamieszkania.
Kolejnym krokiem jest podanie szczegółów zakładanej działalności gospodarczej. We wniosku musisz podać następujące informacje:
- pełną i skróconą nazwę firmy,
- datę rozpoczęcia działalności,
- przewidywaną liczbę zatrudnionych (wraz z Tobą),
- numer REGON (jeśli go nie masz, zostanie nadany automatycznie po wysłaniu wniosku do CEiDG),
- kod PKD,
- adres korespondencyjny,
- miejsce wykonywania działalności gospodarczej,
- rodzaj ubezpieczenia społecznego (KRUS, ZUS lub ubezpieczenie zagraniczne),
- nazwę i adres urzędu skarbowego.
Niezbędne jest także ustalenie, kto będzie odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji rachunkowej. Możesz to zrobić samodzielnie lub skorzystać z usług wyspecjalizowanego biura księgowego. Musisz również podać adres, pod którym będzie przechowywana ta dokumentacja.
Przed wysłaniem wniosku, możesz od razu:
- zgłosić do ZUS siebie oraz dodatkowe osoby,
- wybrać formę opodatkowania,
- zarejestrować się jako płatnik VAT,
- dodać firmowy lub osobisty rachunek bankowy,
- ustanowić pełnomocnika,
- zawiesić działalność gospodarczą.
Ostatnim krokiem jest wysłanie elektronicznego wniosku. Jak widzisz, zakładanie działalności gospodarczej przez Internet to wygodne rozwiązanie.