Program 800+ to finansowe wsparcie dla rodziców w formie comiesięcznego świadczenia. Jest ono udzielane bez względu na wysokość dochód – do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Aby otrzymać środki, niezbędne jest złożenie wniosku. Dowiedz się, kiedy i jak to zrobić.
Wsparcie 800+ – to warto wiedzieć
Wsparcie finansowe wypłacane w ramach programu wsparcia „Rodzina 800 plus” wymaga złożenia wniosku każdego roku. Okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Pomoc pieniężna jest przeznaczona dla wszystkich dzieci, które nie ukończyły 18 lat. Wniosek mogą złożyć rodzice lub opiekunowie faktyczni mieszkający z małoletnim, którzy go utrzymują.
Składanie wniosku o 800+ – jak to zrobić?
Wniosek o 800+ można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem:
- Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE),
- aplikacji mobilnej ZUS,
- portalu Emp@tia,
- bankowości elektronicznej.
Trzy ostatnie wymienione sposoby dotyczą wyłącznie rodziców, którzy mają numer PESEL. W takim przypadku niezbędne jest złożenie wniosku SW-R.
Za pośrednictwem PUE (oprócz SW-R) można przesłać także druk SW-O (dla osób sprawujących pieczę zastępczą nad dzieckiem, opiekunów prawnych i faktycznych) oraz SW-D (dla dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, opiekuńczo-terapeutycznych, domów pomocy społecznej i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych). Istnieje także wniosek SW-U a dziecko, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło do Polski w związku z działaniami wojennymi po 23 lutego 2022 r.
Wypełnianie wniosku o świadczenie 800+
Wniosek o 800+ za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS można utworzyć i złożyć wyłącznie z wykorzystaniem kreatora.
Aby wygenerować druk, możesz skorzystać z dostępnych rozwiązań:
- menu bocznego „Rodzina 800+”:
- rozwiń menu „Rodzina 800+” i wybierz pozycję „Utwórz nowy wniosek”,•
- dokumentów roboczych:
- w głównym oknie rozwiń zakładkę „Dokumenty i wiadomości”, a następnie wybierz pozycję „ Dokumenty robocze”,
- kliknij w przycisk „Utwórz nowy” aby zobaczyć listę dostępnych rodzajów wniosków,
- wybierz wniosek SW, a następnie „Utwórz dokument”, co spowoduje uruchomienie kreatora,
- z katalogu usług:
- o w głównym oknie rozwiń menu „Usługi i wybierz „Katalog usług”,
- za pomocą filtra znajdź wniosek SW,
- znajdź odpowiedni druk i wybierz „Przejdź do usługi”, co uruchomi kreator.
Wypełnianie druku SW-R
Najpopularniejszym typem wniosku jest SW-R, dlatego powinieneś wiedzieć, jak wygląda ten druk.
Po uruchomieniu kreatora zobaczysz okienko, w którym musisz wskazać okres świadczeniowy, który Cię interesuje. Złóż oświadczenie o byciu rodzicem dziecka, na które składasz wniosek i kliknij przycisk „Dalej”. Pojawi się okno z sekcjami do uzupełnienia: dane wnioskodawcy oraz adres zamieszkania. Wprowadź lub zmień dane, a następnie przejdź dalej. Zobaczysz sekcję, w której musisz wprowadzić lub zmodyfikować numer rachunku bankowego, na który będzie wpływało świadczenie.
W kolejnym kroku musisz podać dane dzieci, które nie ukończyły 18 lat. Po uzupełnieniu informacji zobaczysz okienko z pytaniem, czy Tobie lub drugiemu rodzicowi przysługuje podobne świadczenie za granicą oraz związane z pracą lub pobieraniem świadczenia w państwie UE-EFTA lub Wielkiej Brytanii.
Kolejnym krokiem jest podanie statusu zawodowego rodziców oraz adresu zamieszkania dziecka. Na samym końcu zobaczysz pouczenia i oświadczenia, które musisz zatwierdzić. Na tym etapie możesz dodać załączniki, sprawdzić wypełniony wniosek lub go podpisać i wysłać. Musisz wybrać rodzaj podpisu:
- profil PUE,
- podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem,
- podpis osobisty z wykorzystaniem osobistego certyfikatu,
- podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP.
Jak widzisz, wypełnianie wniosku o przyznanie świadczenia 800+ nie jest trudne. Musisz jednak pamiętać o tym, aby złożyć je w odpowiednim terminie, dzięki czemu zyskasz prawo do wypłaty pomocy finansowej w każdym miesiącu okresu świadczeniowego.